Archives
  • 2014 (8)
  • 2013 (50)
  • 2012 (48)
  • 2011 (145)
  • 2010 (91)

BMX Xtreme rush – a dynamic overview of this awesome sport
Find out about: Getting started - Gate starts - Berm tactics - The track - Bike setup - BMX language and Rules Meet the talented young people who have achieved world class status and find out what motivates them... Check out the contact details inside the book! (link will take you to an external site)
Polls

How do you like your tracks designed?

View Results

O’Keeffe, Herbert to take on Manchester for BMX Supercross World Cup

Mylene Loumeau on behalf of Cycling South Africa

Cycling South Africa News

16 April 2014 – Teagan O’Keeffe and Kane Herbert will be competing in the first round of the 2014 UCI BMX Supercross World Cup, taking place in Manchester, Great Britain, from 18-19 April.


Teagan O’Keeffe (Promax Factory Team). Photo: Jerry Landrum/BMXmania.com

Californian based O’Keeffe, who races for the Promax Factory Team, has opened her season reaching the final rounds of all three of her UCI races in the United States this past month.

Herbert, who is based in the United Kingdom, has competed in some local races ahead of the prestigious event on the global racing calendar.

The 2014 UCI BMX Supercross (SX) World Cup series will feature five events on three continents. After a successful debut in 2013, Manchester’s National Cycling Centre will once again welcome BMX competitors from around the world, all seeking prestigious UCI points.

The trademark 8m high start ramp, and strategically designed jumps and corners make BMX SX racing exhilarating for competitors and spectators alike.

For full race information and details, view the Competition Guide.

ENDS 

Regards,

Mylene Paynter
PR & COMMUNICATIONS – CYCLING SOUTH AFRICA
email: pr@cyclingsa.com
mobile: 082 333 2087
web: www.cyclingsa.com
social media:

               

NAG Series 2014 – 17 & Over Men & Elite Men

17 & Over Men                
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 5 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
R 1 R 2 R 3 R 4
1 Tyrone Johns Giba Cycling Club 152 152 76 76    
2 Michael Lewis Alrode BMX Club 142 142 71 71    
3 Lloyd DODD Alrode BMX Club 137 137 65 72    
4 Jonathan BRETT Alrode BMX Club 124 124 61 63    
5 Phakamani RADEBE Giba Cycling Club 117 117 59 58    
6 Darron BRETT Alrode BMX Club 114 114 57 57    
7 Sizwe TSHABALALA Alrode BMX Club 112 112 56 56    
8 Louis Smith Lahee Park BMX Club 55 55 55 0    
9 Bradley REDDY Pietermaritzburg BMX Club 0 0 0 0    
Elite Men                
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 2 of 6 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
R 1 R 2 R 3 R 4
1 Kyle DODD Alrode BMX Club 160 160 80 80    
2 Godfrey BUZIBA Germiston BMX Club 156 156 78 78    
3 Themba HLOPHE Alrode BMX Club 147 147 74 73    
4 Bryce STIEBEL Giba Cycling Club 146 146 72 74    
5 Dylan WHITTLE Kempton Park BMX Club 143 143 73 70    
6 Alex LIMBERG Alrode BMX Club 135 135 70 65    
7 Shane Whiteman Kempton Park BMX Club 124 124 63 61    
8 Dylan Heubner Alrode BMX Club 117 117 58 59    

NAG Series 2014 – 17 & Over/ELITE Men Finals Leg 1

       
               
Lane A FINAL Plate FINAL 1 FINAL 2 FINAL 3 AVERAGE POINTS
L1 Kyle Dodd 216 1 1 1 3 80
L2 Godfrey Buziba 772 2 2 3 7 78
L3 Tyrone Johns 292 3 4 2 9 76
L4 Themba Hlophe 939 4 6 4 14 74
L5 Dylan Whittle 179 6 3 6 15 73
L6 Bryce Stiebel E5 5 8 5 18 72
L7 Michael Lewis 518 8 5 7 20 71
L8 Alex Limberg 208 7 7 8 22 70
               
Lane B FINAL Plate FINAL 1 FINAL 2 FINAL 3 AVERAGE POINTS
L1 Lloyd Dodd 264 2 3 3 8 65
L2 Shane Whiteman 277 7 1 1 9 63
L3 Phakamani Radebe SA 4R 3 4 4 11 61
L4 Jonathan Brett SA 7B 1 8 2 11 59
L5 Dylan Heubner 222 5 2 6 13 58
L6 Darron Brett SA 5B 4 6 5 15 57
L7 Sizwe Tshabalala 53 8 5 7 20 56
L8 Louis Smith 188 6 7 8 21 55
               
               
NAG Series 2014 – 17 & Over/ELITE Men Leg 2        
               
Lane A FINAL Plate FINAL 1 FINAL 2 FINAL 3 AVERAGE POINTS
L1 Kyle Dodd 216 1 2 1 4 80
L2 Godfrey Buziba 772 2 1 4 7 78
L3 Tyrone Johns 292 4 3 2 9 76
L4 Bryce Stiebel E5 3 7 3 13 74
L5 Themba Hlophe 939 5 4 6 15 73
L6 Lloyd Dodd 264 6 5 7 18 72
L7 Michael Lewis 518 8 6 5 19 71
L8 Dylan Whittle 179 7 8 8 23 70
               
Lane B FINAL Plate FINAL 1 FINAL 2 FINAL 3 AVERAGE POINTS
L1 Alex Limberg 208 1 1 1 3 65
L2 Jonathan Brett SA 7B 4 3 2 9 63
L3 Shane Whiteman 277 3 2 5 10 61
L4 Dylan Heubner 222 5 4 4 13 59
L5 Phakamani Radebe SA 4R 2 5 6 13 58
L6 Darron Brett SA 5B 6 7 3 16 57
L7 Sizwe Tshabalala 53 7 6 7 20 56
L8 Louis Smith 188 DNS DNS DNS    

(NAG) Series 2014 – Novice and Expert

End of Report
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com

BMX EVENT MANAGER, Report Created 07/Apr/2014 13:37:27

Series Detailed, All Riders

Round 1: NAG Series Leg 1

Round 2: NAG Series Leg 2

5 Novice 3 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Tyler POSTHUMUS Germiston BMX Club 66 66 34 32 - -
2* Callum DREW Club Unknown 46 46 24 22 - -
3* Seth MARITZ Lahee Park BMX Club 26 26 10 16 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

6 Novice 1 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Deagan MCCALLUM Kempton Park BMX Club 78 78 38 40 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

7 Novice 5 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Liam FRANCIS Queensburgh BMX Club 80 80 40 40 - -
2* Andrew POSTHUMUS Germiston BMX Club 58 58 30 28 - -
=3* Connor DREW Club Unknown 43 43 21 22 - -
=3* Connor PIETERS Lahee Park BMX Club 43 43 21 22 - -
5* Lee SINGH Club Unknown 40 40 20 20 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

8 Novice 6 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Ben MENGES Giba Cycling Club 76 76 38 38 - -
2* Lakhanya SIKHOBONGWANE Club Unknown 66 66 34 32 - -
3* Liam NEL Lahee Park BMX Club 46 46 24 22 - -
4* Justin COOMBES Lahee Park BMX Club 41 41 17 24 - -
5* Eduan NAUDE Germiston BMX Club 32 32 19 13 - -
6* Bryce WOOLF Lahee Park BMX Club 27 27 12 15 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

9 Novice 2 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Kyle PRESTON Kempton Park BMX Club 80 80 40 40 - -
2* Tayne MILLAR Queensburgh BMX Club 54 54 26 28 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

10 Novice 2 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Matthew PIETERS Lahee Park BMX Club 57 57 29 28 - -
2* Johan BRITS Germiston BMX Club 41 41 21 20 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

11 Novice 1 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Nicholas MGWENYA Germiston BMX Club 40 40 19 21 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

12 Novice 2 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Lilitha SIDINGANE Club Unknown 43 43 24 19 - -
2* Siyabonga HLOPHE Alrode BMX Club 37 37 17 20 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

13 Novice 2 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Nicholas WRIGHT Lahee Park BMX Club 76 76 38 38 - -
2* Ryan PERRY Lahee Park BMX Club 68 68 34 34 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

14 Novice 6 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Kamvalethu MEI Club Unknown 70 70 36 34 - -
2* Dean BAPTISTA Alrode BMX Club 68 68 34 34 - -
3* Thabela MOTALE KZN BMX Academy 49 49 24 25 - -
4* Luntu SIGWAYI Club Unknown 44 44 22 22 - -
5* Kwanele NDLOVU KZN BMX Academy 29 29 12 17 - -
-# Mnqobi GAMEDE KZN BMX Academy 0 0 0 0 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

15 Novice 7 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Wonderboy MJOLI KZN BMX Academy 72 72 36 36 - -
2* Kwanele SONQISHE KZN BMX Academy 66 66 36 30 - -
3* Jodie LABUSCHAGNE Kempton Park BMX Club 42 42 20 22 - -
4* Manelisi MKHIZE KZN BMX Academy 40 40 20 20 - -
5* Mthobisi NGCOBO KZN BMX Academy 38 38 18 20 - -
6* Ntuthuko SHOZI KZN BMX Academy 28 28 13 15 - -
7* Holani SITHOLE Queensburgh BMX Club 16 16 9 7 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

16 Novice 8 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Renier STANDER Alrode BMX Club 76 76 36 40 - -
2* Clinton POSTHUMUS Germiston BMX Club 66 66 36 30 - -
3* Dylan OOSTHUIZEN Queensburgh BMX Club 37 37 23 14 - -
4* Tsepo MCHUNU Giba Cycling Club 34 34 17 17 - -
5* Musa MAKHETA KZN BMX Academy 33 33 15 18 - -
6* Siyabonga MTHIYANE Giba Cycling Club 31 31 13 18 - -
7* Mlondi MEYIWA KZN BMX Academy 16 16 11 5 - -
8* Thabane MAPHUMULO Giba Cycling Club 11 11 0 11 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

17 & Over Novice 7 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Khulakani BULOSE Giba Cycling Club 70 70 34 36 - -
2* Zola NGXAKENI Club Unknown 54 54 31 23 - -
3* Jason OOSTHUIZEN Kempton Park BMX Club 53 53 28 25 - -
4* Blair MASEKO Harare BMX Club 42 42 21 21 - -
5* Sbongiseni SHABANE Giba Cycling Club 35 35 14 21 - -
6* Siphesihle MZOBE Giba Cycling Club 31 31 16 15 - -
-# Antony NTOMBELA Giba Cycling Club 0 0 0 0 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

Girls 8 & Under 3 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Anke NORMAN Pietermaritzburg BMX Club 86 86 48 38 - -
2* Rebekah OBERHOLZER Harare BMX Club 56 56 56 - - -
3* Andrea KIEVIT Club Unknown 40 40 40 - - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

9-11 Girls 4 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Kaylin SMITH Kempton Park BMX Club 112 112 56 56 - -
2* Delia GREYLING Pietermaritzburg BMX Club 96 96 48 48 - -
3* Riley MCCALLUM Kempton Park BMX Club 77 77 37 40 - -
4* Megan MENGES Giba Cycling Club 75 75 39 36 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

12-14 Girls 3 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Georgina GRASSIE Alrode BMX Club 110 110 56 54 - -
2* Hannah STIEBEL Giba Cycling Club 98 98 48 50 - -
3* Masego MALEMELA Germiston BMX Club 80 80 40 40 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

Cruiser 40+ 5 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Michael FIKKERT Germiston BMX Club 99 99 54 45 - -
2* William JACKSON Germiston BMX Club 94 94 48 46 - -
3* Gareth KASCHULA Alrode BMX Club 90 90 42 48 - -
4* Colin MENGES Giba Cycling Club 76 76 36 40 - -
5* Grant DEKKER Lahee Park BMX Club 65 65 32 33 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

Cruiser 30-39 8 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Tyrone JOHNS Giba Cycling Club 112 112 56 56 - -
2* Wayne BEADSWORTH Lahee Park BMX Club 88 88 48 40 - -
3* Maurice COOPMANS Kempton Park BMX Club 68 68 40 28 - -
4* Warren FOUCHE Alrode BMX Club 67 67 34 33 - -
5* Dirk UYS Kempton Park BMX Club 66 66 33 33 - -
6* Dries POSTHUMUS Germiston BMX Club 55 55 29 26 - -
-# Domingo DUARTTEE Alrode BMX Club 0 0 0 - - -
-# Tim O’BRIEN Lahee Park BMX Club 0 0 0 - - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

Cruiser 16-29 4 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Darryn STOW Club Unknown 104 104 56 48 - -
2* Tyraine MORRIS Alrode BMX Club 60 60 40 20 - -
3* Brandon PRATT Alrode BMX Club 48 48 48 - - -
-# Wesley CAWOOD Kempton Park BMX Club 0 0 0 - - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

6 Expert 4 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Caleb LIMBERG Kempton Park BMX Club 81 81 33 48 - -
2* Salvador CRONJE Alrode BMX Club 73 73 33 40 - -
3* Cayden RUSSELL Alrode BMX Club 61 61 25 36 - -
4* Rebekah OBERHOLZER Harare BMX Club 56 56 - 56 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

7 Expert 4 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Braden SCHUTTE Germiston BMX Club 112 112 56 56 - -
2* Marco CHERTI Alrode BMX Club 92 92 44 48 - -
3* Connor LIMBERG Alrode BMX Club 83 83 44 39 - -
4* Antony DUARTTEE Alrode BMX Club 66 66 29 37 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

8 Expert 7 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Karabo MALEMELA Germiston BMX Club 99 99 52 47 - -
2* Kita UYS Kempton Park BMX Club 96 96 46 50 - -
3* Ryan LEMMER Kempton Park BMX Club 79 79 38 41 - -
4* Luc O’BRIEN Lahee Park BMX Club 78 78 36 42 - -
5* Kai HENNING Lahee Park BMX Club 64 64 32 32 - -
6* Brent JOHNSON Kempton Park BMX Club 58 58 30 28 - -
7* Reece RUSSELL Alrode BMX Club 54 54 30 24 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

9 Expert 6 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Benjiman OBERHOLZER Harare BMX Club 108 108 54 54 - -
2* Evan FOUCHE Alrode BMX Club 95 95 45 50 - -
3* Kaiden KEYSER Kempton Park BMX Club 81 81 44 37 - -
4* Callen WARD Giba Cycling Club 72 72 37 35 - -
5* Liam OOSTHUIZEN Queensburgh BMX Club 63 63 30 33 - -
6* Marcel MOORE Alrode BMX Club 61 61 30 31 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

10 Expert 5 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Sanatana SHANKER Queensburgh BMX Club 101 101 54 47 - -
2* Joshua WRIGHT Kempton Park BMX Club 91 91 43 48 - -
3* Carson NORMAN Pietermaritzburg BMX Club 88 88 44 44 - -
4* Declan TINDALE Queensburgh BMX Club 77 77 38 39 - -
5* Jonathan DUARTTEE Alrode BMX Club 67 67 33 34 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

11 Expert 1 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Ethan GOVEIA Giba Cycling Club 96 96 48 48 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

12 Expert 5 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Connor TERBLANCHE Kempton Park BMX Club 112 112 56 56 - -
2* Kai BRETT Kempton Park BMX Club 80 80 40 40 - -
3* Jourdain OOSTHUIZEN Queensburgh BMX Club 69 69 36 33 - -
4* Ethan KASCHULA Alrode BMX Club 67 67 32 35 - -
5* Tristan DE VILLIERS Kempton Park BMX Club 56 56 28 28 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

13 Expert 5 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Tyrone VERRALL Germiston BMX Club 112 112 56 56 - -
2* Cameron TURCK Kempton Park BMX Club 96 96 48 48 - -
3* Jordyn CHURCHILL Queensburgh BMX Club 78 78 38 40 - -
4* Keagan KEYSER Kempton Park BMX Club 73 73 38 35 - -
5* Francois SMITH Kempton Park BMX Club 65 65 32 33 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

14 Expert 2 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Alex DOLMAN Kempton Park BMX Club 84 84 44 40 - -
2* Sukadeva SHANKER Queensburgh BMX Club 70 70 35 35 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

15 Expert 4 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Dylan EGGAR Queensburgh BMX Club 112 112 56 56 - -
2* Manqoba MADIDA Giba Cycling Club 91 91 43 48 - -
3* Travis BARRETT Alrode BMX Club 67 67 34 33 - -
4* Justin DEKKER Lahee Park BMX Club 56 56 28 28 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

16 Expert 8 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Brandon PRATT Alrode BMX Club 101 101 45 56 - -
2* Chad TURCK Kempton Park BMX Club 95 95 52 43 - -
3* Austin CHURCHILL Queensburgh BMX Club 90 90 46 44 - -
4* Nkosinathi KWELA Giba Cycling Club 74 74 37 37 - -
5* Cameron WRIGHT Lahee Park BMX Club 64 64 32 32 - -
6* Kyle KEYSER Kempton Park BMX Club 56 56 28 28 - -
-# Mothoka MALEMELA Germiston BMX Club 0 0 0 0 - -
-# Zweli SILUMA Alrode BMX Club 0 0 0 0 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4

25 & Over Expert 0 Riders.

Girls Super Class 7 Riders, 0 Qualified.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 2 of 4 Rounds
RESULT POINTS
BEST OF RACE 1
R1
2
R2
3
R3
4
R4
1* Maia RAWLINS Giba Cycling Club 112 112 56 56 - -
2* Lauren COETZEE Kempton Park BMX Club 96 96 48 48 - -
3* Amber MULLER Queensburgh BMX Club 77 77 38 39 - -
4* Kayla EGGAR Queensburgh BMX Club 74 74 38 36 - -
5* Paige MULLER Queensburgh BMX Club 64 64 32 32 - -
6* Riley MCCABE Lahee Park BMX Club 57 57 28 29 - -
7* Lungile NGCOBO Giba Cycling Club 48 48 24 24 - -

* = not yet qualified, # = can’t qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4
Top of Report

NAG Series Leg 2

End of Report

BMX EVENT MANAGER, Report Created 09/Apr/2014 12:10:51

 

FULL RESULTS

 

Total Entries = 148

 

Total Riders = 147

 

Elite Men (17 Riders)
Not Final Results

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
772 Germiston BMX Club GP Godfrey BUZIBA - - 3 1st 1st 1st
216 Alrode BMX Club GP Kyle DODD - - 3 1st 1st 1st
939 Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE - - 6 3rd 2nd 1st
179 Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE - - 6 1st 3rd 2nd
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS (17+ X) - - 6 2nd 1st 3rd
E5 Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL - - 7 2nd 3rd 2nd
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD - - 8 4th 2nd 2nd
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS (17+ X) - - 9 2nd 3rd 4th
SA 7B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT (17+ X) - - 10 3rd 4th 3rd
277 Kempton Park BMX Club GP Shane WHITEMAN - - 10 4th 2nd 4th
SA 4R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE (17+ X) - - 11 4th 4th 3rd
SA 5B Alrode BMX Club GP Darron BRETT (17+ X) - - 14 5th 5th 4th
222 Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER - - 14 5th 4th 5th
208 Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG - - 14 3rd 6th 5th
188 Lahee Park BMX Club KZN Louis SMITH (17+ X) - - 16 6th 5th 5th
53 Alrode BMX Club GP Sizwe TSHABALALA (17+ X) - - 16 5th 5th 6th
81 Pietermaritzburg BMX Club KZN Bradley REDDY (17+ X) - - 18 6th 6th 6th

6 Novice (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
28 Kempton Park BMX Club GP Deagan MCCALLUM 1 4 1st 1st 1st 1st
335 Germiston BMX Club GP Tyler POSTHUMUS (5 N) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
42 Club Unknown ? Callum DREW (5 N) 3 14 4th 4th 3rd 3rd
26 Pietermaritzburg BMX Club KZN Anke NORMAN (Girls 8 & U) 4 14 3rd 3rd 4th 4th
199 Lahee Park BMX Club KZN Seth MARITZ (5 N) 5 20 5th 5th 5th 5th

7 Novice (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
72 Queensburgh BMX Club KZN Liam FRANCIS 1 4 1st 1st 1st 1st
235 Germiston BMX Club GP Andrew POSTHUMUS 2 11 2nd 5th 2nd 2nd
483 Club Unknown ? Connor DREW 3 14 3rd 3rd 5th 3rd
62 Lahee Park BMX Club KZN Connor PIETERS 4 15 4th 2nd 4th 5th
137 Club Unknown ? Lee SINGH 5 16 5th 4th 3rd 4th

8 Novice (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
66 Giba Cycling Club KZN Ben MENGES 1 5 2nd 1st 1st 1st
225 Club Unknown ? Lakhanya SIKHOBONGWANE 2 8 1st 2nd 2nd 3rd
103 Lahee Park BMX Club KZN Justin COOMBES 3 13 4th 4th 3rd 2nd
165 Lahee Park BMX Club KZN Liam NEL 4 14 3rd 3rd 4th 4th
133 Lahee Park BMX Club KZN Bryce WOOLF 5 21 6th 5th 5th 5th
79 Germiston BMX Club GP Eduan NAUDE 6 23 5th 6th 6th 6th

10 Novice (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
58 Kempton Park BMX Club GP Kyle PRESTON (9 N) 1 4 1st 1st 1st 1st
49 Queensburgh BMX Club KZN Tayne MILLAR (9 N) 2 10 2nd 3rd 3rd 2nd
61 Lahee Park BMX Club KZN Matthew PIETERS 3 10 3rd 2nd 2nd 3rd
91 Germiston BMX Club GP Johan BRITS 4 16 4th 4th 4th 4th

13 Novice (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
192 Lahee Park BMX Club KZN Nicholas WRIGHT 1 5 2nd 1st 1st 1st
144 Lahee Park BMX Club KZN Ryan PERRY 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
26 Germiston BMX Club GP Nicholas MGWENYA (11 N) 3 15 3rd 4th 5th 3rd
61 Alrode BMX Club GP Siyabonga HLOPHE (12 N) 4 16 5th 3rd 4th 4th
226 Club Unknown ? Lilitha SIDINGANE (12 N) 5 17 4th 5th 3rd 5th

14 Novice (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
35 Alrode BMX Club GP Dean BAPTISTA 1 7 2nd 1st 2nd 2nd
228 Club Unknown ? Kamvalethu MEI 2 8 1st 5th 1st 1st
224 KZN BMX Academy KZN Thabela MOTALE 3 12 3rd 2nd 3rd 4th
227 Club Unknown ? Luntu SIGWAYI 4 14 4th 3rd 4th 3rd
221 KZN BMX Academy KZN Kwanele NDLOVU 5 19 5th 4th 5th 5th
501 KZN BMX Academy KZN Mnqobi GAMEDE 6 ## CR:8 DNS DNS DNS

15 Novice (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
145 KZN BMX Academy KZN Wonderboy MJOLI 1 6 1st 2nd 2nd 1st
47 KZN BMX Academy KZN Kwanele SONQISHE 2 11 2nd 1st 1st 7th
134 Kempton Park BMX Club GP Jodie LABUSCHAGNE 3 14 3rd 3rd 3rd 5th
223 KZN BMX Academy KZN Mthobisi NGCOBO 4 16 4th 5th 4th 3rd
507 KZN BMX Academy KZN Manelisi MKHIZE 5 17 5th 4th 6th 2nd
220 KZN BMX Academy KZN Ntuthuko SHOZI 6 21 6th 6th 5th 4th
172 Queensburgh BMX Club KZN Holani SITHOLE 7 29 CR:9 7th 7th 6th

16 Novice (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
11 Alrode BMX Club GP Renier STANDER 1 4 1st 1st 1st 1st
435 Germiston BMX Club GP Clinton POSTHUMUS 2 9 2nd 2nd 2nd 3rd
83 Giba Cycling Club KZN Siyabonga MTHIYANE 3 18 4th 3rd 6th 5th
154 Giba Cycling Club KZN Tsepo MCHUNU 4 19 5th 5th 5th 4th
508 KZN BMX Academy KZN Musa MAKHETA 5 20 CR:10 4th 4th 2nd
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN 6 22 3rd 8th 3rd 8th
115 Giba Cycling Club KZN Thabane MAPHUMULO 7 25 6th 6th 7th 6th
505 KZN BMX Academy KZN Mlondi MEYIWA 8 32 CR:10 7th 8th 7th

17 & Over Novice (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
411 Giba Cycling Club KZN Khulakani BULOSE 1 6 2nd 2nd 1st 1st
13 Kempton Park BMX Club GP Jason OOSTHUIZEN 2 13 6th 3rd 2nd 2nd
ZIM 3 Harare BMX Club ZIM Blair MASEKO 3 15 3rd 5th 4th 3rd
78 Giba Cycling Club KZN Sbongiseni SHABANE 4 15 4th 4th 3rd 4th
229 Club Unknown ? Zola NGXAKENI 5 17 1st 1st DNF:6 CR:9
140 Giba Cycling Club KZN Siphesihle MZOBE 6 21 5th 6th 5th 5th
175 Giba Cycling Club KZN Antony NTOMBELA 7 ## CR:9 DNS DNS DNS

Cruiser 40+ (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
242 Germiston BMX Club GP William JACKSON 1 9 3rd 2nd 3rd 1st
12 Alrode BMX Club GP Gareth KASCHULA 2 9 1st 1st 5th 2nd
111 Germiston BMX Club GP Michael FIKKERT 3 10 2nd 3rd 1st 4th
136 Giba Cycling Club KZN Colin MENGES 4 13 4th 4th 2nd 3rd
18 Lahee Park BMX Club KZN Grant DEKKER 5 19 5th 5th 4th 5th

Cruiser 30-39 (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS
Team Giba
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2S Club Unknown ? Darryn STOW (Cru 16-29) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
257 Lahee Park BMX Club KZN Wayne BEADSWORTH
Team Mascor
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS 4 19 5th 5th 4th 5th
777 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE 5 19 4th 4th 5th 6th
172 Kempton Park BMX Club GP Maurice COOPMANS 6 24 7th 6th 7th 4th
535 Germiston BMX Club GP Dries POSTHUMUS 7 26 6th 7th 6th 7th
SA 4M Alrode BMX Club GP Tyraine MORRIS (Cru 16-29) 8 32 8th 8th 8th 8th

9-11 Girls (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1S Kempton Park BMX Club GP Kaylin SMITH
Team KD216
1 4 1st 1st 1st 1st
38 Pietermaritzburg BMX Club KZN Delia GREYLING 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
27 Kempton Park BMX Club GP Riley MCCALLUM 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
96 Giba Cycling Club KZN Megan MENGES 4 16 4th 4th 4th 4th

12-14 Girls (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
121 Alrode BMX Club GP Georgina GRASSIE 1 5 2nd 1st 1st 1st
45 Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
SA 3M Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

6 Expert (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
ZIM1 Harare BMX Club ZIM Rebekah OBERHOLZER 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 3L Kempton Park BMX Club GP Caleb LIMBERG 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
33 Alrode BMX Club GP Salvador CRONJE
Team KD216
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 6R Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL 4 16 4th 4th 4th 4th

7 Expert (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1S Germiston BMX Club GP Braden SCHUTTE
Team KD216
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2C Alrode BMX Club GP Marco CHERTI 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 5L Alrode BMX Club GP Connor LIMBERG
Team Head Start
3 13 4th 3rd 3rd 3rd
SA 4D Alrode BMX Club GP Antony DUARTTEE 4 15 3rd 4th 4th 4th

8 Expert (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS
Team DK SA
1 7 1st 2nd 1st 3rd
SA 1M Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA 2 9 3rd 1st 4th 1st
SA 6L Kempton Park BMX Club GP Ryan LEMMER 3 12 4th 3rd 3rd 2nd
SA 7O Lahee Park BMX Club KZN Luc O’BRIEN 4 12 2nd 4th 2nd 4th
SA 5H Lahee Park BMX Club KZN Kai HENNING 5 20 5th 5th 5th 5th
SA 8J Kempton Park BMX Club GP Brent JOHNSON 6 24 6th 6th 6th 6th
SA 3R Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL 7 28 7th 7th 7th 7th

9 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
513 Harare BMX Club ZIM Benjiman OBERHOLZER 1 5 1st 1st 2nd 1st
SA 3F Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE 2 7 2nd 2nd 1st 2nd
SA 1K Kempton Park BMX Club GP Kaiden KEYSER
Team Ayoba
3 15 3rd 3rd 6th 3rd
125 Giba Cycling Club KZN Callen WARD 4 17 5th 4th 4th 4th
SA 7O Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN 5 19 4th 6th 3rd 6th
SA 6M Alrode BMX Club GP Marcel MOORE 6 21 6th 5th 5th 5th

10 Expert (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
50 Queensburgh BMX Club KZN Sanatana SHANKER 1 9 1st 2nd 2nd 4th
SA 2W Kempton Park BMX Club GP Joshua WRIGHT 2 9 2nd 1st 1st 5th
SA 3N Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN 3 10 3rd 3rd 3rd 1st
SA 5T Queensburgh BMX Club KZN Declan TINDALE 4 14 4th 4th 4th 2nd
119 Alrode BMX Club GP Jonathan DUARTTEE 5 18 5th 5th 5th 3rd

12 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE
Team Head Start
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 3M Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA (11 X) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 2B Kempton Park BMX Club GP Kai BRETT 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 6K Alrode BMX Club GP Ethan KASCHULA 4 17 4th 5th 4th 4th
SA 5O Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN 5 19 5th 4th 5th 5th
SA 7D Kempton Park BMX Club GP Tristan DE VILLIERS 6 24 6th 6th 6th 6th

13 Expert (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL
Team Jeep
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 4T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK
Team Ayoba
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 5C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL
Team Build-it
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 7K Kempton Park BMX Club GP Keagan KEYSER 4 17 5th 4th 4th 4th
SA 3S Kempton Park BMX Club GP Francois SMITH 5 19 4th 5th 5th 5th

15 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
11 Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 3M Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
W7 Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN (14 X)
Team Jeep
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
108 Queensburgh BMX Club KZN Sukadeva SHANKER (14 X) 4 17 5th 4th 4th 4th
SA 5B Alrode BMX Club GP Travis BARRETT 5 19 4th 5th 5th 5th
101 Lahee Park BMX Club KZN Justin DEKKER 6 24 6th 6th 6th 6th

16 Expert (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1P Alrode BMX Club GP Brandon PRATT
Team DK SA
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 5C Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL
Team Build-it
2 10 2nd 3rd 2nd 3rd
156 Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK 3 11 4th 2nd 3rd 2nd
110 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi KWELA 4 15 3rd 4th 4th 4th
SA 6W Lahee Park BMX Club KZN Cameron WRIGHT 5 20 5th 5th 5th 5th
214 Kempton Park BMX Club GP Kyle KEYSER 6 24 6th 6th 6th 6th
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA 7 ## CR:10 DNS DNS DNS
SA 2S Alrode BMX Club GP Zweli SILUMA 8 ## CR:10 DNS DNS DNS

Girls Super Class (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1R Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS
Team Giba
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE
Team Ayoba
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
12 Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER 3 13 3rd 3rd 4th 3rd
21 Queensburgh BMX Club KZN Kayla EGGAR 4 16 4th 5th 3rd 4th
41 Queensburgh BMX Club KZN Paige MULLER 5 20 5th 4th 6th 5th
22 Lahee Park BMX Club KZN Riley MCCABE 6 23 6th 6th 5th 6th
33 Giba Cycling Club KZN Lungile NGCOBO 7 28 7th 7th 7th 7th

Top of Report

NAG Series Leg 1

End of Report

BMX EVENT MANAGER, Report Created 09/Apr/2014 12:02:41

FULL RESULTS

Total Entries = 153

Total Riders = 151

Elite Men (17 Riders)
Not Final Results

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
772 Germiston BMX Club GP Godfrey BUZIBA - - 3 1st 1st 1st
216 Alrode BMX Club GP Kyle DODD - - 3 1st 1st 1st
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS (17+ X) - - 5 2nd 1st 2nd
E5 Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL - - 6 2nd 2nd 2nd
939 Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE - - 6 1st 2nd 3rd
179 Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE - - 9 3rd 3rd 3rd
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS (17+ X) - - 9 2nd 2nd 5th
208 Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG - - 10 4th 5th 1st
SA 4R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE (17+ X) - - 10 4th 4th 2nd
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD (17+ X) - - 10 3rd 3rd 4th
SA 5B Alrode BMX Club GP Darron BRETT (17+ X) - - 11 4th 4th 3rd
277 Kempton Park BMX Club GP Shane WHITEMAN - - 11 3rd 4th 4th
SA 7B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT (17+ X) - - 13 5th 3rd 5th
67 Alrode BMX Club GP Sizwe TSHABALALA (17+ X) - - 15 6th 5th 4th
188 Lahee Park BMX Club KZN Louis SMITH (17+ X) - - 17 6th 6th 5th
222 Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER - - 17 5th 6th 6th
81 Pietermaritzburg BMX Club KZN Bradley REDDY (17+ X) - - 18 CR:7 5th 6th

6 Novice (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
28 Kempton Park BMX Club GP Deagan MCCALLUM 1 5 1st 1st 1st 2nd
335 Germiston BMX Club GP Tyler POSTHUMUS (5 N) 2 7 2nd 2nd 2nd 1st
42 Club Unknown ? Callum DREW (5 N) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
199 Lahee Park BMX Club KZN Seth MARITZ (5 N) 4 ## 4th DNF:4 CR:6 DNS

7 Novice (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
72 Queensburgh BMX Club KZN Liam FRANCIS 1 4 1st 1st 1st 1st
235 Germiston BMX Club GP Andrew POSTHUMUS 2 9 3rd 2nd 2nd 2nd
483 Club Unknown ? Connor DREW 3 15 4th 3rd 3rd 5th
137 Club Unknown ? Lee SINGH 4 16 5th 4th 4th 3rd
62 Lahee Park BMX Club KZN Connor PIETERS 5 16 2nd 5th 5th 4th

8 Novice (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
66 Giba Cycling Club KZN Ben MENGES 1 5 1st 2nd 1st 1st
225 Club Unknown ? Lakhanya SIKHOBONGWANE 2 7 2nd 1st 2nd 2nd
165 Lahee Park BMX Club KZN Liam NEL 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
79 Germiston BMX Club GP Eduan NAUDE 4 17 5th 4th 4th 4th
103 Lahee Park BMX Club KZN Justin COOMBES 5 19 4th 5th 5th 5th
133 Lahee Park BMX Club KZN Bryce WOOLF 6 24 6th 6th 6th 6th

10 Novice (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
58 Kempton Park BMX Club GP Kyle PRESTON (9 N) 1 4 1st 1st 1st 1st
61 Lahee Park BMX Club KZN Matthew PIETERS 2 10 2nd 2nd 4th 2nd
49 Queensburgh BMX Club KZN Tayne MILLAR (9 N) 3 11 3rd 3rd 2nd 3rd
91 Germiston BMX Club GP Johan BRITS 4 15 4th 4th 3rd 4th

13 Novice (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
192 Lahee Park BMX Club KZN Nicholas WRIGHT 1 5 2nd 1st 1st 1st
144 Lahee Park BMX Club KZN Ryan PERRY 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
226 Club Unknown ? Lilitha SIDINGANE (12 N) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
26 Germiston BMX Club GP Nicholas MGWENYA (11 N) 4 17 4th 5th 4th 4th
01 Alrode BMX Club GP Siyabonga HLOPHE (12 N) 5 19 5th 4th 5th 5th

14 Novice (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
228 Club Unknown ? Kamvalethu MEI 1 6 1st 1st 3rd 1st
35 Alrode BMX Club GP Dean BAPTISTA 2 7 2nd 2nd 1st 2nd
224 KZN BMX Academy KZN Thabela MOTALE 3 13 4th 3rd 2nd 4th
227 Club Unknown ? Luntu SIGWAYI 4 14 3rd 4th 4th 3rd
221 KZN BMX Academy KZN Kwanele NDLOVU 5 23 5th 5th 5th CR:8
501 KZN BMX Academy KZN Mnqobi GAMEDE 6 ## CR:8 DNS DNS DNS

15 Novice (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
145 KZN BMX Academy KZN Wonderboy MJOLI 1 6 1st 2nd 2nd 1st
47 KZN BMX Academy KZN Kwanele SONQISHE 2 6 2nd 1st 1st 2nd
134 Kempton Park BMX Club GP Jodie LABUSCHAGNE 3 16 3rd 3rd 7th 3rd
507 KZN BMX Academy KZN Manelisi MKHIZE 4 16 5th 4th 3rd 4th
223 KZN BMX Academy KZN Mthobisi NGCOBO 5 18 4th 5th 4th 5th
220 KZN BMX Academy KZN Ntuthuko SHOZI 6 23 6th 6th 5th 6th
172 Queensburgh BMX Club KZN Holani SITHOLE 7 27 7th 7th 6th 7th

16 Novice (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
435 Germiston BMX Club GP Clinton POSTHUMUS 1 6 2nd 2nd 1st 1st
11 Alrode BMX Club GP Renier STANDER 2 6 1st 1st 2nd 2nd
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN 3 13 3rd 3rd 4th 3rd
154 Giba Cycling Club KZN Tsepo MCHUNU 4 19 6th 4th 5th 4th
508 KZN BMX Academy KZN Musa MAKHETA 5 21 4th DNF:7 3rd 7th
83 Giba Cycling Club KZN Siyabonga MTHIYANE 6 23 5th DNF:7 6th 5th
505 KZN BMX Academy KZN Mlondi MEYIWA 7 25 7th 5th 7th 6th
115 Giba Cycling Club KZN Thabane MAPHUMULO 8 ## CR:10 DNS DNS DNS

17 & Over Novice (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
411 Giba Cycling Club KZN Khulakani BULOSE 1 7 2nd 2nd 1st 2nd
13 Kempton Park BMX Club GP Jason OOSTHUIZEN 2 10 3rd 3rd 3rd 1st
229 Club Unknown ? Zola NGXAKENI 3 10 1st 1st 2nd 6th
ZIM 3 Harare BMX Club ZIM Blair MASEKO 4 15 4th 4th 4th 3rd
140 Giba Cycling Club KZN Siphesihle MZOBE 5 20 5th 5th 5th 5th
78 Giba Cycling Club KZN Sbongiseni SHABANE 6 22 6th 6th 6th 4th
175 Giba Cycling Club KZN Antony NTOMBELA 7 ## CR:9 DNS DNS DNS

Cruiser 40+ (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
111 Germiston BMX Club GP Michael FIKKERT 1 5 1st 1st 2nd 1st
242 Germiston BMX Club GP William JACKSON 2 8 2nd 2nd 1st 3rd
12 Alrode BMX Club GP Gareth KASCHULA 3 11 3rd 3rd 3rd 2nd
136 Giba Cycling Club KZN Colin MENGES 4 16 4th 4th 4th 4th
18 Lahee Park BMX Club KZN Grant DEKKER 5 20 5th 5th 5th 5th

Cruiser 30-39 (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS
Team Giba
1 4 1st 1st 1st 1st
257 Lahee Park BMX Club KZN Wayne BEADSWORTH
Team Mascor
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
172 Kempton Park BMX Club GP Maurice COOPMANS 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
777 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE 4 18 4th 4th 6th 4th
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS 5 19 5th 5th 4th 5th
535 Germiston BMX Club GP Dries POSTHUMUS 6 23 6th 6th 5th 6th
118 Alrode BMX Club GP Domingo DUARTTEE 7 ## CR:10 DNS DNS DNS
44 Lahee Park BMX Club KZN Tim O’BRIEN 8 ## CR:10 DNS DNS DNS

Cruiser 16-29 (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2S Club Unknown ? Darryn STOW 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1P Alrode BMX Club GP Brandon PRATT 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 4M Alrode BMX Club GP Tyraine MORRIS 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
333 Kempton Park BMX Club GP Wesley CAWOOD 4 ## CR:6 DNS DNS DNS

Girls 8 & Under (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
ZIM1 Harare BMX Club ZIM Rebekah OBERHOLZER 1 4 1st 1st 1st 1st
26 Pietermaritzburg BMX Club KZN Anke NORMAN 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
37 Club Unknown ? Andrea KIEVIT 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

9-11 Girls (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1S Kempton Park BMX Club GP Kaylin SMITH
Team KD 216
1 4 1st 1st 1st 1st
38 Pietermaritzburg BMX Club KZN Delia GREYLING 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
96 Giba Cycling Club KZN Megan MENGES 3 13 3rd 3rd 3rd 4th
27 Kempton Park BMX Club GP Riley MCCALLUM 4 15 4th 4th 4th 3rd

12-14 Girls (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
121 Giba Cycling Club KZN Georgina GRASSIE 1 4 1st 1st 1st 1st
45 Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 3M Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

7 Expert (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1S Germiston BMX Club GP Braden SCHUTTE
Team KD 216
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2C Alrode BMX Club GP Marco CHERTI 2 10 3rd 3rd 2nd 2nd
47 Alrode BMX Club GP Connor LIMBERG 3 10 2nd 2nd 3rd 3rd
33 Alrode BMX Club GP Salvador CRONJE (6 X) 4 19 4th 7th 4th 4th
SA 3L Kempton Park BMX Club GP Caleb LIMBERG (6 X) 5 19 5th 4th 5th 5th
SA 4D Alrode BMX Club GP Antony DUARTTEE 6 23 6th 5th 6th 6th
SA 6R Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL (6 X) 7 27 7th 6th 7th 7th

8 Expert (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1M Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA 1 6 2nd 1st 2nd 1st
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS
team DK SA
2 11 1st 2nd 1st 7th
SA 6L Kempton Park BMX Club GP Ryan LEMMER
Team Ayoba
3 15 DNF:7 3rd 3rd 2nd
SA 7O Lahee Park BMX Club KZN Luc O’BRIEN 4 16 5th 4th 4th 3rd
SA 5H Lahee Park BMX Club KZN Kai HENNING 5 20 6th 5th 5th 4th
SA 3R Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL 6 22 4th 6th 7th 5th
SA 8J Kempton Park BMX Club GP Brent JOHNSON 7 22 3rd 7th 6th 6th

9 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
513 Harare BMX Club ZIM Benjiman OBERHOLZER 1 5 1st 1st 2nd 1st
SA 1K Kempton Park BMX Club GP Kaiden KEYSER
Team Ayoba
2 10 3rd 2nd 3rd 2nd
SA 3F Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE
Team KD 216
3 10 2nd 4th 1st 3rd
125 Giba Cycling Club KZN Callen WARD 4 15 4th 3rd 4th 4th
SA 6M Alrode BMX Club GP Marcel MOORE 5 22 6th 5th 6th 5th
SA 7O Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN 6 22 5th 6th 5th 6th

10 Expert (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
50 Queensburgh BMX Club KZN Sanatana SHANKER 1 5 2nd 1st 1st 1st
SA 3N Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN 2 10 3rd 2nd 2nd 3rd
SA 2W Kempton Park BMX Club GP Joshua WRIGHT 3 12 1st 4th 5th 2nd
SA 5T Queensburgh BMX Club KZN Declan TINDALE 4 14 4th 3rd 3rd 4th
119 Alrode BMX Club GP Jonathan DUARTTEE 5 19 5th 5th 4th 5th

12 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE
Team Head Start
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 3G Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA (11 X) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 2B Kempton Park BMX Club GP Kai BRETT
Team Head Start
3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 5O Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN 4 16 4th 4th 4th 4th
SA 6K Alrode BMX Club GP Ethan KASCHULA
Team Head Start
5 20 5th 5th 5th 5th
SA 7D Kempton Park BMX Club GP Tristan DE VILLIERS 6 24 6th 6th 6th 6th

13 Expert (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL
Team Jeep
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 4T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK
Team Ayoba
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 7K Kempton Park BMX Club GP Keagan KEYSER 3 14 3rd 4th 4th 3rd
SA 5C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL
Team Build-it
4 14 4th 3rd 3rd 4th
SA 3S Kempton Park BMX Club GP Francois SMITH 5 20 5th 5th 5th 5th

15 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
11 Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR 1 4 1st 1st 1st 1st
W7 Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN (14 X)
Team Jeep
2 10 2nd 2nd 3rd 3rd
SA 3M Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA 3 11 3rd 4th 2nd 2nd
108 Queensburgh BMX Club KZN Sukadeva SHANKER (14 X) 4 17 5th 3rd 5th 4th
SA 5B Alrode BMX Club GP Travis BARRETT
team DK SA
5 18 4th 5th 4th 5th
101 Lahee Park BMX Club KZN Justin DEKKER 6 24 6th 6th 6th 6th

16 Expert (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
156 Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK 1 6 1st 1st 1st 3rd
SA 5C Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL
Team Build-it
2 9 2nd 2nd 3rd 2nd
SA 1P Alrode BMX Club GP Brandon PRATT 3 10 4th 3rd 2nd 1st
110 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi KWELA 4 15 3rd 4th 4th 4th
SA 6W Lahee Park BMX Club KZN Cameron WRIGHT 5 20 5th 5th 5th 5th
214 Kempton Park BMX Club GP Kyle KEYSER 6 24 6th 6th 6th 6th
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA 7 ## CR:10 DNS DNS DNS
SA 2S Alrode BMX Club GP Zweli SILUMA 8 ## CR:10 DNS DNS DNS

Girls Super Class (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1R Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS
Team Giba
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
21 Queensburgh BMX Club KZN Kayla EGGAR 3 14 4th 3rd 4th 3rd
12 Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER 4 14 3rd 4th 3rd 4th
41 Queensburgh BMX Club KZN Paige MULLER 5 20 5th 5th 5th 5th
22 Lahee Park BMX Club KZN Riley MCCABE 6 24 6th 6th 6th 6th
33 Giba Cycling Club KZN Lungile NGCOBO 7 28 7th 7th 7th 7th

Top of Report

July 22-27 2014

WORLDS NOTICE # 1

Riders wanting to attend the World Championships in Rotterdam are requested to supply the following information to Alan Dodd via email – alan@capex.co.za (082 393 3318)

 

  1. Copy of Passport (Must be valid for 6 months after the event)
  2. Bio Form
  3. Code of conduct
  4. Deposit
    1. R3000.00 (1 Discipline)
    2. R4000.00 (2 Disciplines)

 

Deposit cut-off date: 30th March 2014

Not late entries will be entertained.

 

Feel free to visit the official website for competition information -http://www.wkbmx.com/BMX2014_EN/Home.aspx

Official Hotel for the South African team

Sharon Verrall has kindly offered her assistance for booking purposes only- sharonv@nowmedia.co.za

 

Regards,

Alan Dodd

Kyle Dodd launches his own signature series team “KD216”.

kdlogo

KYLE DODD

South African BMX Elite National Champion

My focus as a full time BMX rider is to give back to the youth of South Africa. The team comprising of only young riders, 1 girl and 4 boys was an easy choice, it wasn’t about being the best in the sport, it was about dedication and commitment and most importantly having fun. Team KD216 is all about dinky dude’s having a blast around the track, it’s just like the other day that I was 3 ½ years old and would never have dreamt of being a full time BMXer. Team KD216 is all about that, giving young guns inspiration to become better in their lives, be it in BMX or any other field they choose to follow in future.

kd team

Big thanks to Steve Brookstein (Titanium Design) for the awesome signature series.

Front: Salvaldor Cronje (6 yrs old), Braden Schutte (7 yrs old)

Middle: Reece Russell (8 yrs old), Kaylin Smith (10 yrs G), Evan Fouche (9 yrs old)

Back: Team Manager (Kyle Dodd)

 

BMX level 1 coaching course

The national BMX coach will be hosting a BMX level 1 coaching course on the 7th of December in Durban. The goals of this course are to give a general overview of correct training techniques and the basic understanding of Periodization in sport. The national commission and HP commission will be hosting various courses in the coming months. The objective of these courses are to give all active coaches more specialized sport specific knowledge in coaching and training prescription. The national commission would like to invite all active coaches with a level 0 club skills certificate and above to attend these courses. If you do not hold a level 0 certificate but would like to attend these courses pls contact thecoach@bmxsa.co.za to make arrangements to facilitate your attendance. With the correct guidance, together we can train our BMX community with confidence to develop the maximum growth within our athletes.

Please RSVP as soon as possible so we can cater for numbers.
Jonnathan Chislett
National BMX Coach
thecoach@bmxsa.co.za
0798721826image001

BMX level 1 Coaching Course

The National BMX Commission would like to invite all active BMX Coaches with a Cycling SA level 0, Club Skills accreditation to attend a BMX level 1 coaching course on 16th November 2013 in Gauteng hosted by Jonnathan Chislett.

The goals of the course are to give a general overview of correct training techniques and the basic understanding of Periodization in sport.

The National Coach will be hosting various BMX Coaching courses in the coming months and the objective is to give all active coaches more specialized sport specific knowledge in coaching and training prescription.

Please contact thecoach@bmxsa.co.za to make arrangements to facilitate your attendance.  With the correct guidance, together we can train our BMX community with confidence to develop the maximum growth within our athletes.

Please RSVP as soon as possible so we can cater for numbers.

Jonnathan Chislett

National BMX Coach

thecoach@bmxsa.co.za

0798721826