2012 Points – Leg 3

Grand National Series Leg 3
Total Entries = 151 / Total Riders = 148
 

5 Novice (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
189 Kempton Park BMX Club GP Kyla UYS 1 4 1st 1st 1st 1st
71 Kempton Park BMX Club GP Braden SCHUTTE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
272 Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

 

 

8 Novice (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
50 Queensburgh BMX Club KZN Sanatana SHANKER 1 4 1st 1st 1st 1st
63 Giba Cycling Club KZN Declan TINDALE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
200 Alrode BMX Club GP Lucas VAN DER MERWE (7 N) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

 

 

14 Novice (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
110 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi KWELA 1 4 1st 1st 1st 1st
130 Giba Cycling Club KZN Siyanda NGIDI 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
154 Giba Cycling Club KZN Tsepo MCHUNU 3 13 4th 3rd 3rd 3rd
55 Giba Cycling Club KZN Storm SHARP (11 N) 4 15 3rd 4th 4th 4th
180 Pietermaritzburg BMX Club KZN Ryan ROELOFSE (12 N) 5 20 5th 5th 5th 5th

 

 

17 & Over Novice (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
411 Giba Cycling Club KZN Khulakani BULOSE 1 4 1st 1st 1st 1st
175 Giba Cycling Club KZN Antony NTOMBELA 2 10 2nd 3rd 2nd 3rd
51 Giba Cycling Club KZN Sambulo NDLOVU 3 11 3rd 2nd 4th 2nd
140 Giba Cycling Club KZN Siphesihle MZOBE (15 N) 4 15 4th 4th 3rd 4th

 

 

Girls 8 & Under (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1O Giba Cycling Club KZN Chelsey O’BRIEN 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
333 Giba Cycling Club KZN Milla VAN DER SANDT 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

 

 

9-11 Girls (2 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
123 Giba Cycling Club KZN Nana NGCOBO 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 8M Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd

 

 

12-14 Girls (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE 1 4 1st 1st 1st 1st
194 WP Downhill Club WP Jessi NIXON 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
12 Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER 3 13 3rd 3rd 4th 3rd
SA 4S Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL 4 15 4th 4th 3rd 4th

 

 

15 & Over Girls (9 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
171 Giba Cycling Club KZN Teagan O’KEEFFE 1st 3 1st 1st 1st
SA 5B Germiston BMX Club GP Stacey BRYANT 2nd 8 2nd 1st 5th
196 Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS 3rd 5 2nd 2nd 1st
96 Queensburgh BMX Club KZN Kayla EGGAR 4th 6 1st 3rd 2nd
95 WP Downhill Club WP Gina NIXON 5th 10 4th 4th 2nd
SA 3P Kempton Park BMX Club GP Bianca PHELPS 6th 8 3rd 2nd 3rd
41 Queensburgh BMX Club KZN Paige MULLER 7th 10 3rd 3rd 4th
SA 8N Giba Cycling Club KZN Lungile NGCOBO 8th 11 4th 4th 3rd
166 Queensburgh BMX Club KZN Tristine D’OLIVEIRA 14 5th 5th 4th

 

 

Cruiser 30-39 (15 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS 1st 10 1st 1st 8th
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD (Cru 16-29) 2nd 4 1st 2nd 1st
SA 3R Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE (Cru 16-29) 3rd 6 2nd 3rd 1st
257 Giba Cycling Club KZN Wayne BEADSWORTH 4th 5 2nd 1st 2nd
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH 5th 11 5th 4th 2nd
569 Harare BMX Club ZIM Keegan ELLSE (Cru 16-29) 6th 11 3rd 2nd 6th
196 Alrode BMX Club GP Clive BRAZER 7th 12 4th 5th 3rd
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS 8th 10 4th 3rd 3rd
44 Giba Cycling Club KZN Tim O’BRIEN 14 6th 4th 4th
270 Alrode BMX Club GP Kevin RUSSELL 16 5th 7th 4th
235 Queensburgh BMX Club KZN Malcolm ISAACS 16 3rd 8th 5th
199 Alrode BMX Club GP Peet VAN DER MERWE 17 6th 5th 6th
33 Giba Cycling Club KZN Jason NICHOL 18 7th 6th 5th
SA 8 Germiston BMX Club GP Marthinus JANSE VAN RENSBURG 21 8th 6th 7th
90 Germiston BMX Club GP Shaun SINDEN ## CR:9 DNS DNS

 

 

Cruiser 40-44 (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
112 Bionic Cycling Club GP Michael FIKKERT 1 5 1st 2nd 1st 1st
43 Kempton Park BMX Club GP Owen BOTHA 2 8 2nd 1st 3rd 2nd
17 Alrode BMX Club GP Alan DODD (Cru 45+) 3 11 3rd 3rd 2nd 3rd
236 Bryanston BMX Club GP Peter EASTAUGH 4 17 4th 4th 4th 5th
110 Kempton Park BMX Club GP Steve WHITTLE 5 19 5th 5th 5th 4th

 

 

6 & Under Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1O Giba Cycling Club KZN Luc O’BRIEN 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2R Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL 2 13 4th 5th 2nd 2nd
SA 5W Germiston BMX Club GP Malaky WILLIAMS 3 14 2nd 3rd 4th 5th
SA 3M Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA 4 15 3rd 2nd 6th 4th
SA 6B Alrode BMX Club GP Jessen BRAZER 5 19 5th 6th 5th 3rd
SA 4H Mavericks KZN Kai HENNING 6 19 6th 4th 3rd 6th

 

 

7 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 3C Germiston BMX Club GP Marco CREMER 1 4 1st 1st 1st 1st
70 Giba Cycling Club KZN Caide GOVEIA 2 13 3rd 4th 4th 2nd
SA 2K Alrode BMX Club GP Kaiden KEYSER 3 13 2nd 6th 2nd 3rd
SA 5F Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE 4 16 4th 3rd 5th 4th
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Liam TERBLANCHE 5 16 5th 2nd 3rd 6th
59 Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN 6 22 6th 5th 6th 5th

 

 

8 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1B Germiston BMX Club GP Luca BOLLEA 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2K Bryanston BMX Club GP Joshua KEHLERT 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 4B Alrode BMX Club GP Calvin BRAZER 3 14 4th 4th 3rd 3rd
SA 3W Pietermaritzburg BMX Club KZN Tristan WOOD 4 14 3rd 3rd 4th 4th
SA 5N Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN 5 20 5th 5th 5th 5th
SA 6B Giba Cycling Club KZN Kyle BOND 6 24 6th 6th 6th 6th

 

 

9 Expert (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
54 Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 5T Bryanston BMX Club GP Aston TUCKER 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 3E Harare BMX Club ZIM Ethan ELLSE 3 13 3rd 4th 3rd 3rd
SA 1K Germiston BMX Club GP Andrew KILIAN 4 15 4th 3rd 4th 4th
162 Kempton Park BMX Club GP Rob MOORE 5 20 5th 5th 5th 5th

 

 

10 Expert (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE 1 5 2nd 1st 1st 1st
SA 3B Alrode BMX Club GP Kai BRETT 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
34 Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN 3 14 3rd 4th 4th 3rd
SA 2G Alrode BMX Club GP Georgina GRASSIE 4 14 4th 3rd 3rd 4th

 

 

11 Expert (7 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA2E Harare BMX Club ZIM Jarod ELLSE 1 5 1st 2nd 1st 1st
SA 1V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL 2 7 2nd 1st 2nd 2nd
SA 4C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 3T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK 4 16 4th 4th 4th 4th
SA 5G Kempton Park BMX Club GP Shayne GREYLING 5 20 5th 5th 5th 5th
SA 7K Alrode BMX Club GP Keagan KEYSER 6 24 6th 6th 6th 6th
234 Alrode BMX Club GP Cade FYFE 7 28 7th 7th 7th 7th

 

 

12 Expert (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1D Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN 1 4 1st 1st 1st 1st
108 Queensburgh BMX Club KZN Sukadeva SHANKER 2 10 2nd 2nd 4th 2nd
894 Harare BMX Club ZIM Luka DRYSDALE 3 12 3rd 4th 2nd 3rd
SA 4O Germiston BMX Club GP Jason O’SHEA 4 15 5th 3rd 3rd 4th
SA 8B Pietermaritzburg BMX Club KZN Wade BOTHA 5 19 4th 5th 5th 5th

 

 

13 Expert (7 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1E Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2G Kempton Park BMX Club GP Wayne GREYLING 2 13 4th 3rd 3rd 3rd
SA 3B Kempton Park BMX Club GP Taine BAMBROUGH 3 14 3rd DNF:7 2nd 2nd
262 Alrode BMX Club GP Travis BARRETT 4 17 5th 2nd 5th 5th
SA 4M Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA 5 19 7th 4th 4th 4th
97 Bionic Cycling Club GP Chad FIKKERT 6 23 6th 5th 6th 6th
268 Bryanston BMX Club GP Ross EASTAUGH 7 25 2nd DNF:7 7th CR:9

 

 

14 Expert (10 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 2B Giba Cycling Club KZN Kewin BOND 1st 4 1st 1st 2nd
222 Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER 2nd 3 1st 1st 1st
156 Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK 3rd 5 2nd 2nd 1st
SA 8R Giba Cycling Club KZN Menzi RADEBE 4th 8 2nd 3rd 3rd
84 Kempton Park BMX Club GP Nicholas COETZEE 5th 8 3rd 2nd 3rd
SA 7C Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL 6th 9 4th 3rd 2nd
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA 7th 12 4th 4th 4th
239 Alrode BMX Club GP Luke BARKHUIZEN 8th 11 3rd 4th 4th
214 Alrode BMX Club GP Kyle KEYSER 15 5th 5th 5th
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN 15 5th 5th 5th

 

 

15 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1G Giba Cycling Club KZN Alex GONCALVES 1 5 1st 1st 1st 2nd
88 Queensburgh BMX Club KZN Tyler MULLER 2 9 2nd 2nd 2nd 3rd
SA 2O Germiston BMX Club GP Bryan O’SHEA 3 10 3rd 3rd 3rd 1st
SA 4J Giba Cycling Club KZN Daniel JANSE VAN VUUREN 4 17 4th 5th 4th 4th
SA 5G Giba Cycling Club KZN Sthuli GUMEDE 5 19 5th 4th 5th 5th
SA 6G Giba Cycling Club KZN Thabiso GASA 6 24 6th 6th 6th 6th

 

 

16 Expert (8 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2L Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1W Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 4V Queensburgh BMX Club KZN Bradley VORSTER 3 13 3rd 3rd 4th 3rd
51 Germiston BMX Club GP Joshua BRYANT 4 19 5th 5th 5th 4th
111 Giba Cycling Club KZN Wesley PHIPSON 5 19 4th 4th 3rd 8th
SA 5F Alrode BMX Club GP Warren FANCUTT 6 25 6th 6th 7th 6th
SA 8W Kempton Park BMX Club GP Jordan WHITTLE 7 27 8th 8th 6th 5th
231 Kempton Park BMX Club GP Tumelo MNGUNI 8 29 7th 7th 8th 7th

 

 

17-24 Expert (10 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
218 Kempton Park BMX Club GP Jade DE JONGE 1st 5 3rd 1st 1st
58 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE 2nd 3 1st 1st 1st
SA 8R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE 3rd 10 2nd 5th 3rd
SA 6B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT 4th 5 1st 2nd 2nd
SA 7L Giba Cycling Club KZN Michael LUSWAZI 5th 9 3rd 2nd 4th
81 Pietermaritzburg BMX Club KZN Bradley REDDY 6th 11 5th 3rd 3rd
558 Harare BMX Club ZIM Dillian PRINSLOO 7th 7 2nd 3rd 2nd
274 Kempton Park BMX Club GP Thabiso MOTENE CR 13 4th 5th 4th
16 Queensburgh BMX Club KZN Trevor VORSTER 13 4th 4th 5th
151 Kempton Park BMX Club GP Shaun DE KONING 14 5th 4th 5th

 

 

25 & Over Expert (9 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
996 Queensburgh BMX Club KZN Jonnathan CHISLETT 1st 4 1st 2nd 1st
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS 2nd 3 1st 1st 1st
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS 3rd 9 5th 1st 3rd
94 WP Downhill Club WP Chris NIXON 4th 7 2nd 3rd 2nd
911 Queensburgh BMX Club KZN Justin ROBERTSON 5th 10 3rd 5th 2nd
101 Kempton Park BMX Club GP Byron ROBERTSON 6th 10 4th 2nd 4th
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH 7th 9 2nd 4th 3rd
13 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE 8th 11 3rd 3rd 5th
10 Club Unknown ? Richard CAWOOD ## CR:6 DNS DNS

 

 

Elite Men (9 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
E4 Alrode BMX Club GP Kyle DODD 1st 3 1st 1st 1st
772 Bryanston BMX Club GP Godfrey BUZIBA 2nd 8 3rd 3rd 2nd
247 Kempton Park BMX Club GP Dean HOLDSTOCK 3rd 7 1st 1st 5th
111 Alrode BMX Club GP Kane HERBERT 4th 5 2nd 2nd 1st
E2 Giba Cycling Club KZN Christopher AUSTIN 5th 9 4th 3rd 2nd
SA 4L Alrode BMX Club GP Jaden LAUBSCHER 6th 11 4th 4th 3rd
185 Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE 7th 10 3rd 4th 3rd
203 Alrode BMX Club GP Nicholas JOUBERT 8th 8 2nd 2nd 4th
E6 Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL 14 5th 5th 4th