2012 Points – Leg 4

Grand National Series Leg 4

Total Entries = 150 / Total Riders = 147

 

5 Novice (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
189 Kempton Park BMX Club GP Kyla UYS 1 4 1st 1st 1st 1st
71 Kempton Park BMX Club GP Braden SCHUTTE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
272 Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

 

 

8 Novice (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
50 Queensburgh BMX Club KZN Sanatana SHANKER 1 6 1st 1st 3rd 1st
63 Giba Cycling Club KZN Declan TINDALE 2 7 2nd 2nd 1st 2nd
200 Alrode BMX Club GP Lucas VAN DER MERWE (7 N) 3 11 3rd 3rd 2nd 3rd

 

 

14 Novice (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
130 Giba Cycling Club KZN Siyanda NGIDI 1 7 2nd 2nd 1st 2nd
110 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi KWELA 2 8 1st 1st 5th 1st
55 Giba Cycling Club KZN Storm SHARP (11 N) 3 13 4th 4th 2nd 3rd
154 Giba Cycling Club KZN Tsepo MCHUNU 4 13 3rd 3rd 3rd 4th
180 Pietermaritzburg BMX Club KZN Ryan ROELOFSE (12 N) 5 19 5th 5th 4th 5th

 

 

17 & Over Novice (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
51 Giba Cycling Club KZN Sambulo NDLOVU 1 6 2nd 2nd 1st 1st
175 Giba Cycling Club KZN Antony NTOMBELA 2 9 1st 3rd 2nd 3rd
411 Giba Cycling Club KZN Khulakani BULOSE 3 10 3rd 1st 4th 2nd
140 Giba Cycling Club KZN Siphesihle MZOBE (15 N) 4 15 4th 4th 3rd 4th

 

 

Girls 8 & Under (3 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS 1 6 1st 1st 1st DNF:3
SA 1O Giba Cycling Club KZN Chelsey O’BRIEN 2 7 2nd 2nd 2nd 1st
333 Giba Cycling Club KZN Milla VAN DER SANDT 3 11 3rd 3rd 3rd 2nd

 

 

9-11 Girls (2 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
123 Giba Cycling Club KZN Nana NGCOBO 1 7 CR:4 1st 1st 1st
SA 8M Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA 2 7 1st 2nd 2nd 2nd

 

 

12-14 Girls (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE 1 4 1st 1st 1st 1st
194 WP Downhill Club WP Jessi NIXON 2 11 3rd 2nd 4th 2nd
12 Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER 3 11 2nd 3rd 3rd 3rd
SA 4S Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL 4 14 4th 4th 2nd 4th

 

 

15 & Over Girls (9 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
171 Giba Cycling Club KZN Teagan O’KEEFFE 1st 3 1st 1st 1st
SA 5B Germiston BMX Club GP Stacey BRYANT 2nd 7 1st 1st 5th
196 Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS 3rd 5 2nd 2nd 1st
96 Queensburgh BMX Club KZN Kayla EGGAR 4th 7 3rd 2nd 2nd
SA 3P Kempton Park BMX Club GP Bianca PHELPS 5th 9 4th 3rd 2nd
95 WP Downhill Club WP Gina NIXON 6th 8 2nd 3rd 3rd
41 Queensburgh BMX Club KZN Paige MULLER 7th 13 5th 4th 4th
SA 8N Giba Cycling Club KZN Lungile NGCOBO 8th 10 3rd 4th 3rd
166 Queensburgh BMX Club KZN Tristine D’OLIVEIRA 13 4th 5th 4th

 

 

Cruiser 30-39 (15 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD (Cru 16-29) 1st 4 1st 2nd 1st
SA 3R Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE (Cru 16-29) 2nd 9 3rd 4th 2nd
257 Giba Cycling Club KZN Wayne BEADSWORTH 3rd 5 2nd 1st 2nd
569 Harare BMX Club ZIM Keegan ELLSE (Cru 16-29) 4th 8 2nd 3rd 3rd
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH 5th 12 3rd 5th 4th
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS 6th 9 4th 2nd 3rd
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS 7th 3 1st 1st 1st
196 Alrode BMX Club GP Clive BRAZER CR 11 4th 3rd 4th
270 Alrode BMX Club GP Kevin RUSSELL 15 5th 5th 5th
199 Alrode BMX Club GP Peet VAN DER MERWE 16 5th 6th 5th
33 Giba Cycling Club KZN Jason NICHOL 16 6th 4th 6th
SA 8 Germiston BMX Club GP Marthinus JANSE VAN RENSBURG 19 6th 7th 6th
90 Germiston BMX Club GP Shaun SINDEN ## CR:9 DNS DNS
235 Queensburgh BMX Club KZN Malcolm ISAACS ## CR:10 DNS DNS
44 Giba Cycling Club KZN Tim O’BRIEN ## CR:10 DNS DNS

 

 

Cruiser 40-44 (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
112 Bionic Cycling Club GP Michael FIKKERT 1 6 3rd 1st 1st 1st
17 Alrode BMX Club GP Alan DODD (Cru 45+) 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
43 Kempton Park BMX Club GP Owen BOTHA 3 11 2nd 3rd 3rd 3rd
110 Kempton Park BMX Club GP Steve WHITTLE 4 16 4th 4th 4th 4th
236 Bryanston BMX Club GP Peter EASTAUGH 5 ## CR:7 DNS DNS DNS

 

 

6 & Under Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1O Giba Cycling Club KZN Luc O’BRIEN 1 6 1st 1st 1st 3rd
SA 3M Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA 2 11 4th 4th 2nd 1st
SA 5W Germiston BMX Club GP Malaky WILLIAMS 3 14 3rd 2nd 4th 5th
SA 2R Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL 4 14 2nd 3rd 3rd 6th
SA 6B Alrode BMX Club GP Jessen BRAZER 5 17 5th 5th 5th 2nd
SA 4H Mavericks KZN Kai HENNING 6 22 6th 6th 6th 4th

 

 

7 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 3C Germiston BMX Club GP Marco CREMER 1 7 2nd 1st 2nd 2nd
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Liam TERBLANCHE 2 9 4th 3rd 1st 1st
SA 2K Alrode BMX Club GP Kaiden KEYSER 3 10 1st 2nd 3rd 4th
SA 5F Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE 4 15 3rd 4th 5th 3rd
70 Giba Cycling Club KZN Caide GOVEIA 5 20 5th 5th 4th DNF:6
59 Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN 6 23 6th 6th 6th 5th

 

 

8 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2K Bryanston BMX Club GP Joshua KEHLERT 1 5 1st 1st 1st 2nd
SA 1B Germiston BMX Club GP Luca BOLLEA 2 7 2nd 2nd 2nd 1st
SA 4B Alrode BMX Club GP Calvin BRAZER 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
SA 3W Pietermaritzburg BMX Club KZN Tristan WOOD 4 16 4th 4th 4th 4th
SA 5N Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN 5 21 6th 5th 5th 5th
SA 6B Giba Cycling Club KZN Kyle BOND 6 23 5th 6th 6th 6th

 

 

9 Expert (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
54 Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA 1 11 5th 1st 4th 1st
SA 3E Harare BMX Club ZIM Ethan ELLSE 2 11 3rd 3rd 3rd 2nd
SA 5T Bryanston BMX Club GP Aston TUCKER 3 11 1st 2nd 5th 3rd
SA 1K Germiston BMX Club GP Andrew KILIAN 4 12 2nd 4th 2nd 4th
162 Kempton Park BMX Club GP Rob MOORE 5 15 4th 5th 1st 5th

 

 

10 Expert (4 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE 1 6 2nd 1st 2nd 1st
SA 3B Alrode BMX Club GP Kai BRETT 2 6 1st 2nd 1st 2nd
SA 2G Alrode BMX Club GP Georgina GRASSIE 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
34 Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN 4 16 4th 4th 4th 4th

 

 

11 Expert (7 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL 1 5 1st 2nd 1st 1st
SA 2E Harare BMX Club ZIM Jarod ELLSE 2 8 3rd 1st 2nd 2nd
SA 3T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK 3 11 2nd 3rd 3rd 3rd
SA 4C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL 4 16 4th 4th 4th 4th
SA 5G Kempton Park BMX Club GP Shayne GREYLING 5 20 5th 5th 5th 5th
SA 7K Alrode BMX Club GP Keagan KEYSER 6 24 6th 6th 6th 6th
234 Alrode BMX Club GP Cade FYFE 7 28 7th 7th 7th 7th

 

 

12 Expert (5 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1D Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2S Queensburgh BMX Club KZN Sukadeva SHANKER 2 10 3rd 2nd 2nd 3rd
894 Harare BMX Club ZIM Luka DRYSDALE 3 13 4th 4th 3rd 2nd
SA 4O Germiston BMX Club GP Jason O’SHEA 4 13 2nd 3rd 4th 4th
SA 8B Pietermaritzburg BMX Club KZN Wade BOTHA 5 20 5th 5th 5th 5th

 

 

13 Expert (7 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1E Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR 1 4 1st 1st 1st 1st
268 Bryanston BMX Club GP Ross EASTAUGH 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
SA 2G Kempton Park BMX Club GP Wayne GREYLING 3 13 3rd 3rd 3rd 4th
SA 4M Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA 4 16 4th 5th 4th 3rd
262 Alrode BMX Club GP Travis BARRETT 5 22 5th 6th 5th 6th
SA 3B Kempton Park BMX Club GP Taine BAMBROUGH 6 24 7th 4th 6th 7th
97 Bionic Cycling Club GP Chad FIKKERT 7 25 6th 7th 7th 5th

 

 

14 Expert (10 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 2B Giba Cycling Club KZN Kewin BOND 1st 5 3rd 1st 1st
84 Kempton Park BMX Club GP Nicholas COETZEE 2nd 4 1st 2nd 1st
156 Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK 3rd 5 1st 1st 3rd
222 Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER 4th 6 2nd 2nd 2nd
SA 8R Giba Cycling Club KZN Menzi RADEBE 5th 9 2nd 3rd 4th
SA 7C Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL 6th 8 3rd 3rd 2nd
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN 7th 13 5th 4th 4th
214 Alrode BMX Club GP Kyle KEYSER 8th 13 5th 5th 3rd
239 Alrode BMX Club GP Luke BARKHUIZEN 13 4th 4th 5th
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA 14 4th 5th 5th

 

 

15 Expert (6 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1G Giba Cycling Club KZN Alex GONCALVES 1 4 1st 1st 1st 1st
88 Queensburgh BMX Club KZN Tyler MULLER 2 10 3rd 2nd 3rd 2nd
SA 2O Germiston BMX Club GP Bryan O’SHEA 3 10 2nd 3rd 2nd 3rd
SA 4J Giba Cycling Club KZN Daniel JANSE VAN VUUREN 4 18 5th 5th 4th 4th
SA 5G Giba Cycling Club KZN Sthuli GUMEDE 5 19 4th 4th 6th 5th
SA 6G Giba Cycling Club KZN Thabiso GASA 6 23 6th 6th 5th 6th

 

 

16 Expert (8 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2L Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1W Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
111 Giba Cycling Club KZN Wesley PHIPSON 3 14 3rd 4th 4th 3rd
SA 4V Queensburgh BMX Club KZN Bradley VORSTER 4 19 5th 3rd 3rd 8th
51 Germiston BMX Club GP Joshua BRYANT 5 21 4th 5th 8th 4th
SA 5F Alrode BMX Club GP Warren FANCUTT 6 24 6th 8th 5th 5th
231 Kempton Park BMX Club GP Tumelo MNGUNI 7 26 8th 6th 6th 6th
SA 8W Kempton Park BMX Club GP Jordan WHITTLE 8 28 7th 7th 7th 7th

 

 

17-24 Expert (10 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
58 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE 1st 4 1st 1st 2nd
218 Kempton Park BMX Club GP Jade DE JONGE 2nd 3 1st 1st 1st
SA 8R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE 3rd 7 2nd 2nd 3rd
558 Harare BMX Club ZIM Dillian PRINSLOO 4th 9 5th 2nd 2nd
81 Pietermaritzburg BMX Club KZN Bradley REDDY 5th 12 4th 3rd 5th
16 Queensburgh BMX Club KZN Trevor VORSTER 6th 9 3rd 3rd 3rd
274 Kempton Park BMX Club GP Thabiso MOTENE 7th 13 4th 5th 4th
SA 6B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT 8th 7 2nd 4th 1st
SA 7L Giba Cycling Club KZN Michael LUSWAZI 14 3rd CR:7 4th
151 Kempton Park BMX Club GP Shaun DE KONING 14 5th 4th 5th

 

 

25 & Over Expert (9 Riders)


PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
996 Queensburgh BMX Club KZN Jonnathan CHISLETT 1st 4 1st 2nd 1st
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS 2nd 4 2nd 1st 1st
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS 3rd 8 3rd 3rd 2nd
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH 4th 12 4th 5th 3rd
13 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE 5th 10 3rd 3rd 4th
94 WP Downhill Club WP Chris NIXON 6th 9 1st 4th 4th
101 Kempton Park BMX Club GP Byron ROBERTSON 7th 8 5th 1st 2nd
911 Queensburgh BMX Club KZN Justin ROBERTSON 8th 7 2nd 2nd 3rd
10 Club Unknown ? Richard CAWOOD ## CR:6 DNS DNS

 

 

Elite Men (8 Riders)


PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
E4 Alrode BMX Club GP Kyle DODD 1 4 1st 1st 1st 1st
111 Alrode BMX Club GP Kane HERBERT 2 9 2nd 2nd 3rd 2nd
772 Bryanston BMX Club GP Godfrey BUZIBA 3 11 3rd 3rd 2nd 3rd
203 Alrode BMX Club GP Nicholas JOUBERT 4 17 4th 4th 4th 5th
SA 2H Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE 5 24 5th 7th 8th 4th
E2 Giba Cycling Club KZN Christopher AUSTIN 6 24 7th 5th 6th 6th
E6 Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL 7 25 6th 6th 5th 8th
SA 4L Alrode BMX Club GP Jaden LAUBSCHER 8 30 8th 8th 7th 7th