2012 Points – Leg 5

 

BMX EVENT MANAGER, Report Created 08/Oct/2012 10:59:56

 

FULL RESULTS

 Total Entries = 142

 Total Riders = 140

5 Novice (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
ZIM 1 Harare BMX Club ZIM Rebekah OBERHOLZER 1 4 1st 1st 1st 1st
189 Kempton Park BMX Club GP Kyla UYS 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
71 Kempton Park BMX Club GP Braden SCHUTTE 3 14 4th 3rd 4th 3rd
202 Kempton Park BMX Club GP Melissa ROBERTSON 4 16 3rd 6th 3rd 4th
272 Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL 5 19 5th 4th 5th 5th
33 Club Unknown ? Salvador CRONJE 6 23 6th 5th 6th 6th

7 Novice (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
513 Harare BMX Club ZIM Benjiman OBERHOLZER 1 4 1st 1st 1st 1st
360 Club Unknown ? Marcel MOORE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
252 Germiston BMX Club GP Mickolai CLOETE 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

11 Novice (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
22 Club Unknown ? Francois SMITH 1 4 1st 1st 1st 1st
78 Germiston BMX Club GP Fabio ALBANO (10 N) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
63 Giba Cycling Club KZN Declan TINDALE (8 N) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
11 Club Unknown ? Sinethemba NQANGISO 4 16 4th 4th 4th 4th

16 Novice (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
61 Club Unknown ? Zola NGXAKENI (15 N) 1 5 1st 1st 1st 2nd
15 Club Unknown ? Siyabulela MABASO 2 7 2nd 2nd 2nd 1st
21 Club Unknown ? Azola MAHANJANA (12 N) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
180 Pietermaritzburg BMX Club KZN Ryan ROELOFSE (12 N) 4 16 4th 4th 4th 4th

Girls 8 & Under (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS
Team Ayoba
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1O Giba Cycling Club KZN Chelsey O’BRIEN
Crupi Factory Team
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
25 Club Unknown ? Kaylin SMITH 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd

9-11 Girls (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
W6 Harare BMX Club ZIM Tyla-Shae DONALDSON 1 4 1st 1st 1st 1st
SA 8M Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd

12-14 Girls (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE
Team Ayoba
1 4 1st 1st 1st 1st
12 Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER
Team Build-it
2 10 2nd 3rd 2nd 3rd
194 WP Downhill Club WP Jessi NIXON 3 11 3rd 2nd 4th 2nd
SA 8V Bryanston BMX Club GP Chloe VAN DER MERWE
Team Supercross
4 15 4th 4th 3rd 4th
SA 4S Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL 5 20 5th 5th 5th 5th
234 Queensburgh BMX Club KZN Kayla D’OLIVEIRA 6 24 6th 6th 6th 6th

15 & Over Girls (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 5B Germiston BMX Club GP Stacey BRYANT 1 5 1st 1st 2nd 1st
196 Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS
Team Jeep
2 7 2nd 2nd 1st 2nd
SA 3P Kempton Park BMX Club GP Bianca PHELPS 3 14 4th 3rd 4th 3rd
66 Busters BMX Club ZIM Claudia PIETERSEN 4 14 3rd 4th 3rd 4th
95 WP Downhill Club WP Gina NIXON 5 20 5th 5th 5th 5th
166 Queensburgh BMX Club KZN Tristine D’OLIVEIRA 6 24 6th 6th 6th 6th

Cruiser 16-29 (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD 1 5 1st 2nd 1st 1st
SA 1S WP Downhill Club WP Darryn STOW 2 10 2nd 1st 2nd 5th
696 Harare BMX Club ZIM Andrew MWANJIRA 3 11 3rd 3rd 3rd 2nd
SA 3R Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE 4 15 4th 4th 4th 3rd
554 Harare BMX Club ZIM Tatenda MBALAME 5 19 5th 5th 5th 4th

Cruiser 30-39 (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS
Team Giba BMX
1 4 1st 1st 1st 1st
257 Giba Cycling Club KZN Wayne BEADSWORTH
Team Supercross
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS 3 13 3rd 4th 3rd 3rd
196 Alrode BMX Club GP Clive BRAZER 4 15 4th 3rd 4th 4th
90 Germiston BMX Club GP Shaun SINDEN 5 20 5th 5th 5th 5th
129 Bryanston BMX Club GP Chris VAN DER MERWE 6 ## CR:8 DNS DNS DNS

Cruiser 40-44 (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
112 Bryanston BMX Club GP Michael FIKKERT 1 4 1st 1st 1st 1st
17 Alrode BMX Club GP Alan DODD (Cru 45+)
Team CIA
2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
110 Kempton Park BMX Club GP Steve WHITTLE 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
555 Harare BMX Club ZIM Sean DRYSDALE (Cru 45+) 4 16 4th 4th 4th 4th

6 & Under Expert (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 3M Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA
No Clue Racing
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 5W Germiston BMX Club GP Malaky WILLIAMS 2 9 2nd 2nd 3rd 2nd
SA 1O Giba Cycling Club KZN Luc O’BRIEN
Crupi Factory Team
3 11 3rd 3rd 2nd 3rd
SA 2R Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL 4 16 4th 4th 4th 4th

7 Expert (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2K Alrode BMX Club GP Kaiden KEYSER
Team Stereo Tribe
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Liam TERBLANCHE 2 9 2nd 3rd 2nd 2nd
SA 5F Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE 3 11 3rd 2nd 3rd 3rd
SA 3C Germiston BMX Club GP Marco CREMER 4 19 4th 7th 4th 4th
SA 4D Bryanston BMX Club GP Joshua DAVIES 5 19 5th 4th 5th 5th
70 Giba Cycling Club KZN Caide GOVEIA 6 24 6th 6th 6th 6th
SA 7O Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN 7 26 7th 5th 7th 7th

8 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1B Germiston BMX Club GP Luca BOLLEA
No Clue Racing
1 4 1st 1st 1st 1st
SA 2K Bryanston BMX Club GP Joshua KEHLERT 2 9 2nd 2nd 2nd 3rd
ZIM 2 Harare BMX Club ZIM Chase SMYTH 3 11 3rd 3rd 3rd 2nd
SA 4B Alrode BMX Club GP Calvin BRAZER
Team CIA
4 16 4th 4th 4th 4th
542 Harare BMX Club ZIM Mitchell SIDDLE 5 20 5th 5th 5th 5th
SA 5N Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN 6 24 6th 6th 6th 6th

9 Expert (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
54 Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA
Team Giba BMX
1 6 1st 1st 3rd 1st
SA 1K Germiston BMX Club GP Andrew KILIAN 2 13 7th 3rd 1st 2nd
W3 Harare BMX Club ZIM Luke ROSSITER 3 14 2nd 2nd 2nd 8th
ZIM 2 Harare BMX Club ZIM Daniel JOHNSON 4 18 3rd 7th 5th 3rd
SA 5T Bryanston BMX Club GP Aston TUCKER 5 20 6th 4th 6th 4th
SA 3E Harare BMX Club ZIM Ethan ELLSE 6 22 8th 5th 4th 5th
504 Harare BMX Club ZIM Joshua VAN BLERK 7 23 4th 6th 7th 6th
162 Kempton Park BMX Club GP Rob MOORE 8 28 5th 8th 8th 7th

10 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 3B Alrode BMX Club GP Kai BRETT
Team Head Start
1 5 2nd 1st 1st 1st
SA 1T Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE
Team Head Start
2 7 1st 2nd 2nd 2nd
SA 2K Alrode BMX Club GP Ethan KASCHULA
Team Head Start
3 13 4th 3rd 3rd 3rd
SA 2G Alrode BMX Club GP Georgina GRASSIE 4 19 3rd 6th 4th 6th
SA 4O Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN 5 20 6th 4th 6th 4th
SA 5D Kempton Park BMX Club GP Tristan DE VILLIERS 6 20 5th 5th 5th 5th

11 Expert (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
509 Harare BMX Club ZIM Matthew DENSLOW 1 5 2nd 1st 1st 1st
SA 1V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL 2 8 1st 2nd 2nd 3rd
SA 2E Harare BMX Club ZIM Jarod ELLSE 3 11 3rd 3rd 3rd 2nd
SA 3T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK 4 17 4th 5th 4th 4th
SA 4C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL 5 21 5th 6th 5th 5th
SA 7K Alrode BMX Club GP Keagan KEYSER
Team Stereo Tribe
6 23 6th 4th 6th 7th
SA 5G Kempton Park BMX Club GP Shayne GREYLING 7 27 7th 7th 7th 6th

12 Expert (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1D Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN
Team Jeep
1 4 1st 1st 1st 1st
894 Harare BMX Club ZIM Luka DRYSDALE 2 10 2nd 2nd 3rd 3rd
SA 4O Germiston BMX Club GP Jason O’SHEA 3 11 4th 3rd 2nd 2nd
SA 8B Pietermaritzburg BMX Club KZN Wade BOTHA 4 15 3rd 4th 4th 4th

13 Expert (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1E Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR 1 4 1st 1st 1st 1st
268 Bryanston BMX Club GP Ross EASTAUGH 2 12 6th 2nd 2nd 2nd
SA 3B Kempton Park BMX Club GP Taine BAMBROUGH 3 14 3rd 3rd 4th 4th
SA 4M Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA 4 16 2nd 5th 6th 3rd
SA 2G Kempton Park BMX Club GP Wayne GREYLING 5 18 4th 4th 5th 5th
262 Alrode BMX Club GP Travis BARRETT 6 20 5th 6th 3rd 6th

14 Expert (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 1P Kempton Park BMX Club GP Brandon PRATT 1st 3 1st 1st 1st
84 Kempton Park BMX Club GP Nicholas COETZEE 2nd 6 3rd 1st 2nd
222 Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER
Team Supercross
3rd 6 2nd 3rd 1st
156 Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK 4th 6 1st 2nd 3rd
SA 2B Giba Cycling Club KZN Kewin BOND 5th 6 2nd 2nd 2nd
SA 7C Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL 6th 12 4th 4th 4th
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA 7th 10 4th 3rd 3rd
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN 8th 13 3rd 5th 5th
521 Harare BMX Club ZIM Jordan WHEELER 14 5th 5th 4th
214 Alrode BMX Club GP Kyle KEYSER
Team Stereo Tribe
14 5th 4th 5th

16 Expert (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 2L Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG
Team Muscle Science/xPlode
1st 3 1st 1st 1st
SA 1W Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE
Team Ayoba
2nd 8 5th 2nd 1st
SA 2O Germiston BMX Club GP Bryan O’SHEA (15 X) 3rd 8 2nd 3rd 3rd
SA 1G Giba Cycling Club KZN Alex GONCALVES (15 X) 4th 4 1st 1st 2nd
SA 4V Queensburgh BMX Club KZN Bradley VORSTER
Team Build-it
5th 7 3rd 2nd 2nd
231 Kempton Park BMX Club GP Tumelo MNGUNI 6th 11 4th 3rd 4th
ZIM 1 Harare BMX Club ZIM Scott DONALDSON (15 X) 7th 10 2nd 5th 3rd
SA 5F Alrode BMX Club GP Warren FANCUTT 8th 11 3rd 4th 4th
51 Germiston BMX Club GP Joshua BRYANT 13 4th 4th 5th

17-24 Expert (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
218 Kempton Park BMX Club GP Jade DE JONGE 1 5 1st 1st 1st 2nd
SA 6B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT
Team CIA
2 12 2nd 7th 2nd 1st
558 Harare BMX Club ZIM Dillian PRINSLOO 3 12 3rd 2nd 4th 3rd
113 Pietermaritzburg BMX Club KZN Chesney ALSTON-STEWART 4 20 5th 3rd 7th 5th
17 Harare BMX Club ZIM Tawanda MAROVA 5 21 8th 6th 3rd 4th
SA 8R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE
Team Giba BMX
6 23 7th 4th 6th 6th
58 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE 7 25 4th 8th 5th 8th
151 Kempton Park BMX Club GP Shaun DE KONING 8 26 6th 5th 8th 7th

25 & Over Expert (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
996 Queensburgh BMX Club KZN Jonnathan CHISLETT
Team Muscle Science/xPlode
1st 3 1st 1st 1st
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS 2nd 4 2nd 1st 1st
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS 3rd 8 2nd 2nd 4th
101 Kempton Park BMX Club GP Byron ROBERTSON 4th 8 3rd 2nd 3rd
172 Alrode BMX Club GP Maurice COOPMANS 5th 7 1st 4th 2nd
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH 6th 10 5th 3rd 2nd
911 Queensburgh BMX Club KZN Justin ROBERTSON 7th 10 4th 3rd 3rd
13 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE 8th 12 3rd 5th 4th
242 Alrode BMX Club GP William JACKSON ## CR:7 DNS DNS
94 WP Downhill Club WP Chris NIXON ## CR:7 DNS DNS

Elite Men (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
772 Bryanston BMX Club GP Godfrey BUZIBA 1 11 1st 1st 2nd 7th
E4 Alrode BMX Club GP Kyle DODD 2 12 2nd 8th 1st 1st
203 Alrode BMX Club GP Nicholas JOUBERT 3 14 4th 2nd 5th 3rd
111 Alrode BMX Club GP Kane HERBERT 4 15 3rd 7th 3rd 2nd
185 Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE 5 19 5th 4th 6th 4th
247 Kempton Park BMX Club GP Dean HOLDSTOCK 6 23 8th 3rd 4th 8th
531 Harare BMX Club ZIM Penias TENTHANI 7 24 7th 5th 7th 5th
E6 Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL 8 26 6th 6th 8th 6th