2012 Points – Leg 1

Grand National Series Leg 1 – FULL RESULTS – Total Entries = 183 – Total Riders = 179

5 Novice (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
189 Kempton Park BMX Club GP Kyla UYS
1
4
1st
1st
1st
1st
71 Kempton Park BMX Club GP Braden SCHUTTE
2
9
3rd
2nd
2nd
2nd
202 Kempton Park BMX Club GP Melissa ROBERTSON
3
11
2nd
3rd
3rd
3rd
272 Alrode BMX Club GP Cayden RUSSELL
4
16
4th
4th
4th
4th
7 Novice (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
70 Giba Cycling Club KZN Caide GOVEIA
1
4
1st
1st
1st
1st
115 Bryanston BMX Club GP Joshua DAVIES
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
200 Alrode BMX Club GP Lucas VAN DER MERWE
3
13
4th
3rd
3rd
3rd
59 Queensburgh BMX Club KZN Liam OOSTHUIZEN
4
17
3rd
4th
5th
5th
252 Germiston BMX Club GP Mickolai CLOETE
5
18
5th
5th
4th
4th
9 Novice (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
64 Germiston BMX Club GP Claud LANDSBERG
1
4
1st
1st
1st
1st
24 Pietermaritzburg BMX Club KZN Carson NORMAN (8 N)
2
10
3rd
2nd
3rd
2nd
126 Giba Cycling Club KZN Kyle BOND (8 N)
3
10
2nd
3rd
2nd
3rd
10 Novice (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
78 Germiston BMX Club GP Fabio ALBANO
1
6
1st
2nd
2nd
1st
249 Germiston BMX Club GP Dylan SERFENTEIN
2
6
2nd
1st
1st
2nd
34 Kempton Park BMX Club GP Tristan DE VILLIERS
3
12
3rd
3rd
3rd
3rd
13 Novice (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
267 Bryanston BMX Club GP Brandon MARCUS
1
4
1st
1st
1st
1st
260 Kempton Park BMX Club GP Chad BROWN (11 N)
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
122 Germiston BMX Club GP Kenneth ARNESEN (12 N)
3
##
CR:5
DNS
DNS
DNS
Girls 8 & Under (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
888 Giba Cycling Club KZN Chelsey O’BRIEN
1
5
1st
1st
2nd
1st
247 Kempton Park BMX Club GP Kita UYS
2
7
2nd
2nd
1st
2nd
333 Giba Cycling Club KZN Milla VAN DER SANDT
3
12
3rd
3rd
3rd
3rd
9-11 Girls (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
W8 Harare BMX Club ZIM Kirsten DU PLOOY
1
4
1st
1st
1st
1st
32 Germiston BMX Club GP Masego MALEMELA
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
12-14 Girls (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1C Kempton Park BMX Club GP Lauren COETZEE
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 2M Queensburgh BMX Club KZN Amber MULLER
2
10
2nd
3rd
3rd
2nd
194 WP Downhill Club WP Jessi NIXON
3
11
3rd
2nd
2nd
4th
45 Giba Cycling Club KZN Hannah STIEBEL
4
15
4th
4th
4th
3rd
15 & Over Girls (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 3P Kempton Park BMX Club GP Bianca PHELPS
1
6
1st
1st
3rd
1st
95 WP Downhill Club WP Gina NIXON
2
11
3rd
3rd
1st
4th
66 Busters BMX Club ZIM Claudia PIETERSEN
3
11
2nd
2nd
2nd
5th
97 Queensburgh BMX Club KZN Courtney TAYLOR
4
14
4th
4th
4th
2nd
27 Alrode BMX Club GP Dominique HOBSON
5
18
5th
5th
5th
3rd
41 Queensburgh BMX Club KZN Paige MULLER
6
##
6th
6th
CR:8
DNS
Cruiser 45 & Over (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
17 Alrode BMX Club GP Alan DODD
1
4
1st
1st
1st
1st
555 Harare BMX Club ZIM Sean DRYSDALE
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
18 Pietermaritzburg BMX Club KZN Sharlene MCGILVRAY (Ladies Cru)
3
14
4th
4th
3rd
3rd
108 Alrode BMX Club GP Wayne KIMMINS
4
14
3rd
3rd
4th
4th
36 Bryanston BMX Club GP Jeremy WOOD
5
20
5th
5th
5th
5th
Cruiser 40-44 (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
43 Kempton Park BMX Club GP Owen BOTHA
1
6
1st
2nd
2nd
1st
112 Bryanston BMX Club GP Michael FIKKERT
2
6
2nd
1st
1st
2nd
110 Kempton Park BMX Club GP Steve WHITTLE
3
14
3rd
3rd
4th
4th
14 ROAG Club WP Garth CARNELL
4
16
4th
4th
5th
3rd
236 Bryanston BMX Club GP Peter EASTAUGH
5
18
5th
5th
3rd
5th
Cruiser 30-39 (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS
1st
3
1st
1st
1st
SA 1K Alrode BMX Club GP Gareth KASCHULA
2nd
5
2nd
1st
2nd
SA 3B Giba Cycling Club KZN Wayne BEADSWORTH
3rd
8
1st
4th
3rd
77 Kempton Park BMX Club GP Dirk UYS
4th
10
3rd
3rd
4th
44 Giba Cycling Club KZN Tim O’BRIEN
5th
5
2nd
2nd
1st
196 Alrode BMX Club GP Clive BRAZER
6th
10
3rd
2nd
5th
90 Germiston BMX Club GP Shaun SINDEN
7th
9
4th
3rd
2nd
91 Germiston BMX Club GP Marthinus JANSE VAN RENSBURG
8th
12
5th
4th
3rd
270 Alrode BMX Club GP Kevin RUSSELL
13
4th
5th
4th
199 Alrode BMX Club GP Peet VAN DER MERWE
15
5th
5th
5th
Cruiser 16-29 (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
14 WP Downhill Club WP Darryn STOW
1
6
2nd
2nd
1st
1st
264 Alrode BMX Club GP Lloyd DODD
2
6
1st
1st
2nd
2nd
554 Harare BMX Club ZIM Tatenda MBALAME
3
14
4th
3rd
3rd
4th
102 Alrode BMX Club GP Kyle KIWIET
4
15
3rd
5th
4th
3rd
33 Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE
5
20
6th
4th
5th
5th
SA 2M Harare BMX Club ZIM Andrew MWANJIRA
6
##
5th
DNF:6
CR:8
DNS
6 & Under Expert (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
103 Germiston BMX Club GP Karabo MALEMELA
1
6
1st
1st
2nd
2nd
92 Germiston BMX Club GP Malaky WILLIAMS
2
7
2nd
3rd
1st
1st
271 Alrode BMX Club GP Reece RUSSELL
3
11
3rd
2nd
3rd
3rd
444 Giba Cycling Club KZN Luc O’BRIEN
4
16
4th
4th
4th
4th
197 Alrode BMX Club GP Jessen BRAZER
5
20
5th
5th
5th
5th
7 Expert (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
W6 Harare BMX Club ZIM Savanna MASON
1
6
1st
2nd
1st
2nd
38 Busters BMX Club ZIM Ruben SMITH
2
9
3rd
3rd
2nd
1st
228 Alrode BMX Club GP Kaiden KEYSER
3
9
2nd
1st
3rd
3rd
31 Germiston BMX Club GP Marco CREMER
4
17
4th
5th
4th
4th
35 Busters BMX Club ZIM Tyrone JOHNSTONE
5
19
5th
4th
5th
5th
230 Alrode BMX Club GP Evan FOUCHE
6
24
6th
6th
6th
6th
75 Kempton Park BMX Club GP Liam TERBLANCHE
7
28
7th
7th
7th
7th
8 Expert (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 2B Germiston BMX Club GP Luca BOLLEA
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 3K Bryanston BMX Club GP Joshua KEHLERT
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
Z1 Harare BMX Club ZIM Graeme DU PLOOY
3
12
3rd
3rd
3rd
3rd
198 Alrode BMX Club GP Calvin BRAZER
4
17
4th
4th
5th
4th
26 Busters BMX Club ZIM Aimee SMITH
5
19
5th
5th
4th
5th
9 Busters BMX Club ZIM Travis BRETT
6
##
CR:9
DNS
DNS
DNS
525 Harare BMX Club ZIM Chase SMYTH
7
##
CR:9
DNS
DNS
DNS
9 Expert (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W7 Harare BMX Club ZIM Luke ROSSITER
1st
3
1st
1st
1st
SA 2G Giba Cycling Club KZN Ethan GOVEIA
2nd
5
2nd
2nd
1st
163 Bryanston BMX Club GP Matthew BRAMLEY
3rd
7
1st
2nd
4th
SA 4T Bryanston BMX Club GP Aston TUCKER
4th
8
2nd
3rd
3rd
ZIM 3 Harare BMX Club ZIM Ethan ELLSE
5th
11
4th
4th
3rd
SA 3K Germiston BMX Club GP Andrew KILIAN
6th
6
3rd
1st
2nd
ZIM 2 Harare BMX Club ZIM Tyla-Shae DONALDSON
7th
13
4th
5th
4th
162 Kempton Park BMX Club GP Rob MOORE
8th
8
3rd
3rd
2nd
104 Kempton Park BMX Club GP Troy VAN NIEKERK
14
5th
4th
5th
10 Expert (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
W6 Harare BMX Club ZIM Brendan MASON
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 3B Alrode BMX Club GP Kai BRETT
2
12
4th
2nd
3rd
3rd
SA 6K Alrode BMX Club GP Ethan KASCHULA
3
16
2nd
3rd
7th
4th
SA5M Harare BMX Club ZIM Connor MITCHELL
4
18
8th
6th
2nd
2nd
ZIM 2 Harare BMX Club ZIM Daniel VAN ROOYEN
5
18
3rd
4th
5th
6th
W8 Kempton Park BMX Club GP Connor TERBLANCHE
6
21
5th
5th
4th
7th
121 Alrode BMX Club GP Georgina GRASSIE
7
24
6th
7th
6th
5th
34 Queensburgh BMX Club KZN Jourdain OOSTHUIZEN
8
31
7th
8th
8th
8th
11 Expert (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W1 Harare BMX Club ZIM Matthew DENSLOW
1st
3
1st
1st
1st
SA 2V Germiston BMX Club GP Tyrone VERRALL
2nd
4
1st
2nd
1st
SA3E Harare BMX Club ZIM Jarod ELLSE
3rd
5
2nd
1st
2nd
501 Harare BMX Club ZIM Connor CHADWICK
4th
9
3rd
3rd
3rd
SA 5T Kempton Park BMX Club GP Cameron TURCK
5th
6
2nd
2nd
2nd
80 Kempton Park BMX Club GP Shayne GREYLING
6th
11
3rd
3rd
5th
SA 4C Queensburgh BMX Club KZN Jordyn CHURCHILL
7th
12
4th
5th
3rd
219 Alrode BMX Club GP Keagan KEYSER
8th
13
5th
4th
4th
44 Bryanston BMX Club GP Joshua WOOD
13
4th
5th
4th
234 Alrode BMX Club GP Cade FYFE
14
5th
4th
5th
12 Expert (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1D Kempton Park BMX Club GP Alex DOLMAN
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 6B Pietermaritzburg BMX Club KZN Wade BOTHA
2
11
2nd
2nd
3rd
4th
894 Harare BMX Club ZIM Luka DRYSDALE
3
14
5th
5th
2nd
2nd
SA 4W Alrode BMX Club GP Dylan WHITEHEAD
4
17
3rd
3rd
8th
3rd
67 Germiston BMX Club GP Liam TRUSLER
5
18
4th
4th
4th
6th
72 Germiston BMX Club GP Jason O’SHEA
6
24
7th
7th
5th
5th
238 Bryanston BMX Club GP Aaron-Layton RIDDERHOF
7
27
6th
8th
6th
7th
ZIM 1 Busters BMX Club ZIM Declan OLDRIEVE
8
29
8th
6th
7th
8th
13 Expert (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
W6 Queensburgh BMX Club KZN Dylan EGGAR
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 3E Bryanston BMX Club GP Ross EASTAUGH
2
8
2nd
2nd
2nd
2nd
SA 4G Kempton Park BMX Club GP Wayne GREYLING
3
12
3rd
3rd
3rd
3rd
ZIM 1 Busters BMX Club ZIM Andre PRETORIUS
4
18
5th
4th
5th
4th
SA 6B Kempton Park BMX Club GP Taine BAMBROUGH
5
22
6th
5th
6th
5th
128 Giba Cycling Club KZN Manqoba MADIDA
6
22
4th
6th
4th
CR:8
14 Expert (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 3T Kempton Park BMX Club GP Chad TURCK
1st
3
1st
1st
1st
SA 2P Kempton Park BMX Club GP Brandon PRATT
2nd
6
2nd
2nd
2nd
SA 1H Alrode BMX Club GP Dylan HEUBNER
3rd
5
1st
1st
3rd
124 Giba Cycling Club KZN Kewin BOND
4th
9
6th
2nd
1st
196 Giba Cycling Club KZN Maia RAWLINS
5th
7
2nd
3rd
2nd
SA 5C Kempton Park BMX Club GP Nicholas COETZEE
6th
10
3rd
3rd
4th
SA 4E Queensburgh BMX Club KZN Kayla EGGAR
7th
11
4th
4th
3rd
121 Queensburgh BMX Club KZN Austin CHURCHILL
8th
11
3rd
4th
4th
239 Alrode BMX Club GP Luke BARKHUIZEN
14
4th
5th
5th
214 Alrode BMX Club GP Kyle KEYSER
15
5th
5th
5th
35 Queensburgh BMX Club KZN Dylan OOSTHUIZEN
17
5th
6th
6th
16 Germiston BMX Club GP Mothoka MALEMELA
18
6th
6th
6th
15 Expert (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
SA 1G Giba Cycling Club KZN Alex GONCALVES
1
4
1st
1st
1st
1st
SA 3O Germiston BMX Club GP Bryan O’SHEA
2
10
3rd
3rd
2nd
2nd
88 Queensburgh BMX Club KZN Tyler MULLER
3
10
2nd
2nd
3rd
3rd
SA 4G Pietermaritzburg BMX Club KZN Carlos GRANTHAM
4
18
6th
4th
4th
4th
SA 1B Germiston BMX Club GP Stacey BRYANT
5
20
4th
5th
5th
6th
ZIM 1 Harare BMX Club ZIM Scott DONALDSON
6
22
5th
6th
6th
5th
16 Expert (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SA 1L Alrode BMX Club GP Alex LIMBERG
1st
4
2nd
1st
1st
531 Harare BMX Club ZIM Penias TENTHANI
2nd
3
1st
1st
1st
SA 4W Kempton Park BMX Club GP Dylan WHITTLE
3rd
5
1st
2nd
2nd
183 Bryanston BMX Club GP Devon JOHN
4th
12
2nd
6th
4th
51 Germiston BMX Club GP Joshua BRYANT
5th
9
3rd
4th
2nd
SA 3V Queensburgh BMX Club KZN Bradley VORSTER
6th
8
3rd
2nd
3rd
261 Germiston BMX Club GP Kyle MARAIS
7th
10
4th
3rd
3rd
181 Alrode BMX Club GP Warren FANCUTT
8th
12
5th
3rd
4th
231 Kempton Park BMX Club GP Tumelo MNGUNI
15
6th
4th
5th
96 Busters BMX Club ZIM Barry JOHNSTONE
15
5th
5th
5th
95 Kempton Park BMX Club GP Jordan WHITTLE
15
4th
5th
6th
17-24 Expert (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
218 Kempton Park BMX Club GP Jade DE JONGE
1st
6
3rd
2nd
1st
SA 5D Kempton Park BMX Club GP Richard DITSELA
2nd
6
4th
1st
1st
SA 3B Alrode BMX Club GP Jonathan BRETT
3rd
4
1st
1st
2nd
SA 6R Giba Cycling Club KZN Nkosinathi RADEBE
4th
7
2nd
2nd
3rd
113 Pietermaritzburg BMX Club KZN Chesney ALSTON-STEWART
5th
9
1st
4th
4th
151 Kempton Park BMX Club GP Shaun DE KONING
6th
10
2nd
3rd
5th
SA 9T Alrode BMX Club GP Sizwe TSHABALALA
7th
11
3rd
5th
3rd
SA 8R Giba Cycling Club KZN Phakamani RADEBE
8th
9
4th
3rd
2nd
274 Kempton Park BMX Club GP Thabiso MOTENE
13
5th
4th
4th
25 & Over Expert (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
996 Queensburgh BMX Club KZN Jonnathan CHISLETT
1st
3
1st
1st
1st
292 Giba Cycling Club KZN Tyrone JOHNS
2nd
4
2nd
1st
1st
SA 4R Kempton Park BMX Club GP Byron ROBERTSON
3rd
9
3rd
3rd
3rd
172 Alrode BMX Club GP Maurice COOPMANS
4th
6
2nd
2nd
2nd
94 WP Downhill Club WP Chris NIXON
5th
12
4th
5th
3rd
518 Alrode BMX Club GP Michael LEWIS
6th
5
1st
2nd
2nd
257 Giba Cycling Club KZN Wayne BEADSWORTH
7th
10
3rd
3rd
4th
242 Alrode BMX Club GP William JACKSON
8th
13
5th
4th
4th
64 Giba Cycling Club KZN George ROTH
14
5th
4th
5th
48 WP Downhill Club WP Tobias GROENEWALD
16
6th
5th
5th
911 Queensburgh BMX Club KZN Justin ROBERTSON
16
4th
6th
6th
13 Alrode BMX Club GP Warren FOUCHE
18
6th
6th
6th
44 Giba Cycling Club KZN Tim O’BRIEN
##
CR:9
DNS
DNS
Elite Men (13 Riders) – Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
E2 Alrode BMX Club GP Kyle DODD
1st
3
1st
1st
1st
247 Kempton Park BMX Club GP Dean HOLDSTOCK
2nd
5
2nd
1st
2nd
111 Alrode BMX Club GP Kane HERBERT
3rd
6
1st
2nd
3rd
203 Alrode BMX Club GP Nicholas JOUBERT
4th
7
3rd
3rd
1st
185 Alrode BMX Club GP Themba HLOPHE
5th
11
3rd
3rd
5th
E5 Alrode BMX Club GP Michael KIMMINS
6th
12
5th
4th
3rd
14 Giba Cycling Club KZN Christopher AUSTIN
7th
8
2nd
4th
2nd
76 Germiston BMX Club GP Miguel CARVALHO
8th
10
4th
2nd
4th
127 Alrode BMX Club GP Alex WHITEHEAD
–B
15
5th
5th
5th
772 Bryanston BMX Club GP Godfrey BUZIBA
–B
17
6th
7th
4th
17 Harare BMX Club ZIM Tawanda MAROVA
–B
17
6th
5th
6th
SA 4S Giba Cycling Club KZN Bryce STIEBEL
–B
19
7th
6th
6th
SA 2L Alrode BMX Club GP Jaden LAUBSCHER
–B
19
4th
6th
CR:9